Květen 2014

Kvalifikace pro Wuxi Classic 2014

30. května 2014 v 20:25 Aktuality


Vstup do nové sezóny byl odstartován tento týden v Gloucesteru, kde ve středu skončily kvalifikace pro Wuxi Classic, jehož hlavní kola budou probíhat 23. až 29. června 2014 ve Sports Stadium ve Wuxi v Číně.

Světová jednička a mistr světa Mark Selby zvítězil 5-0 nad Johnem Astleym, který je na profesionální dráze druhým rokem. Mezi dalšími postupujícími jsou např. Neil Robertson, Jack Lisowski, Michael Holt, Shaun Murphy, Marco Fu, John Higgins, Stuart Bingham, Mark J. Williams, Barry Hawkins, Martin Gould a Mark King.

Překvapením kvalifikačního kola byla prohra Dinga Junhui 5-0 s amatérem Oliverem Brownem. Ding je rodákem z Wuxi a v hlavních kolech si tak doma nezahraje.

Všechny výsledky kvalifikačního kola pro Wuxi najdete na tomto linku World Snookeru http://livescores.worldsnookerdata.com/RoundList/Tournament/13742

V Gloucesteru nyní probíhají kvalifikace pro Australian Goldfields Open. Výsledky a live scoring na této stránce http://livescores.worldsnookerdata.com/RoundList/Tournament/13744

Pink Ribbon v Gloucesteru

25. května 2014 v 13:15 Aktuality


V Capital venue v Gloucesteru se bude konat 4. až 6. června 2014 již pátý ročník Pro-Am turnaje Pink Ribbon. Jedná se o sponzorovaný turnaj a výtěžek z této akce opět půjde na výzkum s cílem nalezení léku proti rakovině. Impulsem k této události byla sestra ředitele turnaje Paula Mounta, která zemřela ve svých 39 letech na rakovinu prsu. Obhájcem titulu je Joe Perry, který ve finále loňského ročníku porazil Barry Hawkinse 4-3. Všichni, kteří se zapojí, si odnesou z této akce v Gloucesteru jistě pěkné zážitky a pomohou tak dobré věci.

Anketa pro vás v pravém sloupci: Kdo vyhrál Pink Ribbon poprvé?

Těžká zkouška pro Ali Cartera

24. května 2014 v 21:42 Ostatní


World Snooker dnes oznámil, že světová třináctka a dvojnásobný finalista mistrovství světa Ali Carter byl stažen z kvalifikací pro Wuxi Classic v Gloucesteru. Ali Carter (34), který se přes deset let léčí s Crohnovou chorobou a loni podstoupil operaci kvůli rakovině varlat, je postaven před další těžkou zkoušku, když byla u něj nyní diagnostikována rakovina plic. Ali se v nadcházejícíh měsících podrobí intenzivní chemoterapii.

Věříme, že léčba bude úspěšná a přejeme Ali Carterovi brzké uzdravení.

foto: Ali Carter - The Captain of Snooker (Facebook)

Legends Cup 2014

24. května 2014 v 8:49 Aktuality


Ve městě Reading ve Velké Británii se uskuteční v divadle Hexagon 25. a 26. května Legends Cup 2014 s osmi nejoblíbenějšími hvězdami světového snookeru. Za tým Anglie se představí Jimmy "Wirldwind" White (kapitán), Steve Davis, Ronnie O'Sullivan a Reanne Evans, která je 10násobnou mistryní světa ve snookeru. Za tým Rest of the World ("Zbytek světa") nastoupí v boji o pohár Stephen Hendry (kapitán), Tony Drago z Malty, Mark J. Williams z Walesu a Ken Doherty z Irska. Ken Doherty nahradil v sestavě na poslední chvíli Dechawata Poomjaenga z Thajska, který měl problémy s vycestováním, a doplnil tak hvězdnou sestavu, která se pro tento rok sešla.

Zahajovací ceremoniál začíná již dnes v hotelu Crowne Plaza. Fanouškové budou mít příležitost se zde setkat s hráči a dát si večeři a zatancovat si.

Reanne Evans (28) z Dudley k tomu řekla: "Je to pohodová soutěž, ale stále je to soutěž. Jsme hráči snookeru a všichni rádi vyhráváme. Jsou to rozdílné podmínky a jiná atmosféra, ale pro mě opravdu dobrá zkušenost. Je zde spousta velkých osobností. Hrát s Hendrym a Williamsem je snem každého snookerového hráče. Opravdu se na to těším."

Jak se změnil snooker

22. května 2014 v 21:38 NázoryPoslední dobou se stále častěji zamýšlím nad tím, jak se snooker za posledních pár let změnil. Hra, která nejen mě před mnoha lety uchvátila a těšila jsem se na každý televizní zápas. Nemohu zapomenout na zápasy Stephena Hendryho ani na finále Paula Huntera s Ronniem O'Sullivanem na Masters v roce 2004. Hráči v těch dobách neměli tolik bodovaných soutěží jako dnes, ale doplňovali je exhibicemi, které ukazovali sport z jiného pohledu. V roce 2008 přijel do Prahy Shaun Murphy, Ryan Day, John Higgins (i když se zpožděním, když hledal na letišti tágo) a také Steve Davis. Pak za nimi následoval Neil Robertson i Ronnie O´Sullivan. A také Mark Selby a Peter Ebdon. Úžasná exhibice a propagace sportu a přitom výborně se bavící publikum. Když jsem přijela poprvé do Německa na Paul Hunter Classic v roce 2008, hráči i diváci si to nesmírně užívali. Turnaj ještě nebyl bodovaný. Každý fanoušek měl možnost s hráči chvíli pobýt a odnést si společnou fotografii nebo si nechat oblíbené hráče podepsat. Hráči se po celou dobu konání turnaje pohybovali mezi lidmi v hale, což jen dokreslovalo skvělou atmosféru. Kdo si chtěl snookeru užít, nelitoval peněz, a místo přepychové dovolené někde u moře na pláži, se vydal na cesty za snookerem.

Nová doba, která přišla společně s Barry Hearnem v roce 2010, přinesla řadu velmi potřebných a revolučních změn. Hráči, kteří si předtím stěžovali na nedostatek možností hrát v bodovaných turnajích (v sezóně 2009/10 jich bylo pouze šest!) dostali nové příležitosti. Snookerový kalendář se dnes jen hemží akcemi a hráči každým rokem vydělávají mnohem více peněz, než tomu bylo kdysi. Každý z hráčů se může rozhodnout, do jakých akcí vstoupí. Přineslo to ale také změny v chování hráčů. Více cestují, jsou více oslovováni médii, mají více povinností, více hrají, často jsou pod tlakem a také více unavení, a to i ve vztahu ke svým fanouškům. Hra je vážnější a hráči jsou vážnější a zdržují se mezi diváky mnohem méně. Ze snookeru se stává takový maratón pro peníze, není čas se dívat moc kolem sebe.

Není žádným tajemstvím, že s upadajícím zájmem v UK, kde je vlastně snooker doma, bylo třeba se rozhlédnout po nových trzích. Mluvilo se o Evropě, ale zde jistě není lehké najít sponzory při tak velké nabídce sportů, které jsou na předních místech zájmu. Snooker se tak posouvá, bohužel pro diváka z Evropy, daleko na východ do Asie, kde zažívá obrovský boom především v Číně, ale zabydluje se i v dalších zemích jako je např. Indie či Austrálie, která bude letos hostit již čtvrtým rokem bodovaný turnaj Main Tour. Jde ještě dnes o diváka nebo už na to stačí samotní sponzoři? Lístky na snooker, alespoň jinde než v UK, nejsou zrovna laciné a v Číně často vidíme řídce zaplněná hlediště, které se ale přece jen trochu víc plní při hře domácích. Čína má dnes pět bodovaných turnajů a chce jít ještě dále.

Rozhodla jsem se napsat tento blog, protože často o snookeru hovořím doma a se svými přáteli a je zřejmé, že snooker se postupem času změnil. Nemyslím si, že jsou na vině hráči, protože jejich chování se odráží od systému, který musí přijmout. Od nové sezóny je v platnosti nový žebříček, kde hráči postupují podle vydělaných peněz během posledních dvou let. Protože výhry turnajů Main Tour budou různě ohodnoceny, může to být problém díky právě velkému rozdílu mezi nimi. To vše ukáže čas. Je však jisté, že se ze snookeru téměř vytrácí prvky, které ho oživovaly - radost ze hry a úsměv na rtu, třeba i nad tím, že ne vždycky se všechno při hře povede. Když jde o peníze, jde legrace stranou.

Začátek nové sezóny 2014/15

17. května 2014 v 20:54 AktualityJeště jsme si pořádně neoddychli z právě ukončené sezóny a již klepe na dveře sezóna nová. Koncem května jsou tu kvalifikace na dva červnové turnaje - Wuxi Classic v Číně a Australian Open. Kvalifikační kola pro tyto bodované události odehrají hráči v Gloucesteru v Capital Venue.

Kvalifikační kola se hrají v těchto termínech:
24. - 28. 5. 2014 Wuxi Classic
30. 5. - 3. 6. 2014 Australian Goldfields Open

Nový mistr světa a světová jednička Mark Selby nastoupí v prvním zápase nové sezóny proti Johnu Astleyovi ve středu 28. května 2014 od 20.00 hod. (www.mark-selby.cz). Rozpis kvalifikačního kola pro Wuxi Classic si můžete prohlédnout zde: http://snooker.org/res/index.asp?event=332.

Snooker blog slaví pět let společně s 200.000 návštěvníky Markových stránek!

15. května 2014 v 0:01 Aktuality


Vážení čtenáři a fanouškové snookeru, Snooker blog dnes slaví pět let od svého vzniku. Již dva roky běžely webové stránky Marka Selbyho a já si říkala, že by bylo fajn o Markovi a o profesionálním snookeru infomovat u nás a na Slovensku prostřednictvím blogu. Chyběl zde totiž pravidelný zdroj informací o tomto skvělém sportu. Stránky Marka Selbyho www.mark-selby.cz , které spravuji, se už několik let drží mezi nejlepšími a jsem moc ráda, že také Snooker blog se stal oblíbeným a uznávaným blogem s vysokou návštěvností, který má své čtenáře nejen u nás, ale také v Evropě a po celém světě.

Píšu pro vás o hlavních snookerových událostech ve volných chvílích a potěší mě, když se zde díky komentářům a anketám budeme kontaktovat a vyměňovat si různé pohledy na dění kolem snookeru. Bylo krásným dárkem k výročí Snooker blogu přivítat 200.000 návštěvníků na stránce Marka. Je to velký impuls pro moje pokračování. Děkuji vám všem.

Ronnie O'Sullivan hráčem roku

11. května 2014 v 7:49 Aktuality


Ve čtvrtek 8. května 2014 se konalo v londýnském hotelu Lancaster tradiční slavnostní udílení cen za sezónu 2013/2014. Ronnie O'Sullivan obdržel ocenění "Player of the Year". O'Sullivan vyhrál Paul Hunter Classic v Německu, Champion of Champions, Masters a Welsh Open. Získal také cenu fanoušků a společně s Markem Selbym, Neilem Robertsonem, Juddem Trumpem, Dechawatem Poomjaengem, Gary Wilsonem a Shaun Murphy patří do Klubu 147 za dosažení nejvyššího breaku v sezóně. U Ronnie O'Sullivana to je 12. nejvyšší break v jeho kariéře a nový rekord.

Světová jednička, Mark Selby, dostal ocenění "Performance of the Year" za impozantní vítězství ve finále mistrovství světa, kde porazil Ronnie O'Sullivana 18-14. Mark si odnesl také cenu "Magic Moment of the Year" za jeho 147 v semifinále UK Championship, která byla zároveň stým oficiálním maximem v historii sportu.

Speciální cena byla udělena Neilu Robertsonovi za jeho sto century breaků (100+ více bodových náběhů) během jediné sezóny, což se ještě žádnému hráči nepodařilo.

Nejlepší čínský hráči Ding Junhui získal cenu novinářů.

Zde je přehled všech uvedených cen slavnostního vyhlášení:
World Snooker Player of the Year: Ronnie O'Sullivan
Snooker Writers Player of the Year: Ding Junhui
Fans Player of the Year: Ronnie O'Sullivan
Rookie of the Year: John Astley
Performance of the Year: Mark Selby
Magic Moment of the Year: Mark Selby
Special award for 100 Centuries: Neil Robertson
147 Club (players making a 147 during the season): Ronnie O'Sullivan, Mark Selby, Neil Robertson, Judd Trump, Dechawat Poomjaeng, Gary Wilson and Shaun Murphy
Hall of Fame inductees: Dennis Taylor and Cliff Thorburn

Mark Selby vybojoval titul mistra světa

10. května 2014 v 13:44 Aktuality


Mark Selby si splnil jeden ze svých největších snů, když zvedl v noci 5. května 2014 v divadle Crucible v Sheffieldu nad hlavu pohár pro mistra světa. Mark si přivezl do Sheffieldu vynikající formu a porazil ve finále obhájce titulu a pětinásobného vítěze Ronnie O'Sullivana 18-14. Cena pro vítěze byla nejvyšší v celé historii a činila 300.000 liber a 125.000 liber pro poraženého. World Championship je opravdový maratón, trval 17 dnů.

Mark se také vrátil na místo světové jedničky. Žebříček od nové sezóny se vypočítívá podle peněz, které jste vyhráli v průběhu dvou let.

30letá hvězda z Leicesteru se tak nezapomenutelně zapsala do historie k dalším velkým jménům tohoto sportu. Mark se stal zároveň zatím jen devátým hráčem historie, který vlastní tzv. Triple Crown. Toto ocenění se dostane hráčům, kteří vyhrají tři největší turnaje - Masters, UK Championship a World Championship. Přidal se tak ke Stevu Davisovi, Stephenu Hendrymu, Johnu Higginsovi, Ronnie O'Sullivanovi, Marku Williamsovi, Tery Griffithtsovi, Alexi Higginsovi a Neilu Robertsonovi.

Mark Selby vstoupil na profesionální dráhu jako šestnáctiletý v roce 1999. Bohužel, dva měsíce před tím mu zemřel jeho otec na rakovinu plic, takže zůstali s bratrem sami a nebylo to lehké. Mark se snookeru věnoval, jak jen nejvíc mohl, aby splnil otcovo přání a stal se mistrem světa. Bratři se nuceně po smrti otce rozdělili, ale Malcolm Thorne a Alan Perkins podali Markovi pomocnou ruku. Měli pro mladý talent pochopení. Pro Marka to byla velmi emotivní chvíle, když svůj pohled s pohárem nad hlavou věnoval svému otci. Mark také poděkoval všem, co ho podporují již řadu let a byli tu pro něj i v časech, kdy se mu nedařilo.

Mark se dostal poprvé do finále mistrovství světa v roce 2007 a měl k splnění snu opravdu blízko, ale zkušenější John Higgins měl v závěru zápasu více psychických sil a Marka porazil 18-13. Mark však na sobě pracoval a další úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. Přehledy o vzestupu Marka na samý vrchol najdete na jeho stránce www.mark-selby.cz.

Je velmi nadšený z toho, že přivezl trofej do svého rodného města - Leicesteru, ve kterém i fotbalisté prorazili do Premier League v právě ukončené sezóně. Mark je totiž velkým fanouškem Leicester City.

V současné době Mark rozbíhá Jester's snooker academy v Leicesteru za pomoci Alana Perkinse, který je zkušeným trenérem pro mladé. Cílem této akademie je vychovat dalšího Markova nástupce.

Vítejte na Snooker blogu v novém

10. května 2014 v 9:37 Aktuality
Vážení čtenáři a fanouškové snookeru, dovolte mi, abych Snooker blog představila v novém kabátě. Po pěti letech jsem se rozhodla pro změnu, aby stránka byla pro vás zajímavá. Budu vám nadále přinášet nejnovější informace ze světa profesionálního snookeru a těším se s vámi u dalších snookerových událostí.

Moje předchozí blogy najdete v pravém sloupci pod názvem "Snooker Blog Archive (5/2009-5/2014)".

A už brzy začínáme událostmi posledních dní.