Jak se změnil snooker

22. května 2014 v 21:38 |  NázoryPoslední dobou se stále častěji zamýšlím nad tím, jak se snooker za posledních pár let změnil. Hra, která nejen mě před mnoha lety uchvátila a těšila jsem se na každý televizní zápas. Nemohu zapomenout na zápasy Stephena Hendryho ani na finále Paula Huntera s Ronniem O'Sullivanem na Masters v roce 2004. Hráči v těch dobách neměli tolik bodovaných soutěží jako dnes, ale doplňovali je exhibicemi, které ukazovali sport z jiného pohledu. V roce 2008 přijel do Prahy Shaun Murphy, Ryan Day, John Higgins (i když se zpožděním, když hledal na letišti tágo) a také Steve Davis. Pak za nimi následoval Neil Robertson i Ronnie O´Sullivan. A také Mark Selby a Peter Ebdon. Úžasná exhibice a propagace sportu a přitom výborně se bavící publikum. Když jsem přijela poprvé do Německa na Paul Hunter Classic v roce 2008, hráči i diváci si to nesmírně užívali. Turnaj ještě nebyl bodovaný. Každý fanoušek měl možnost s hráči chvíli pobýt a odnést si společnou fotografii nebo si nechat oblíbené hráče podepsat. Hráči se po celou dobu konání turnaje pohybovali mezi lidmi v hale, což jen dokreslovalo skvělou atmosféru. Kdo si chtěl snookeru užít, nelitoval peněz, a místo přepychové dovolené někde u moře na pláži, se vydal na cesty za snookerem.

Nová doba, která přišla společně s Barry Hearnem v roce 2010, přinesla řadu velmi potřebných a revolučních změn. Hráči, kteří si předtím stěžovali na nedostatek možností hrát v bodovaných turnajích (v sezóně 2009/10 jich bylo pouze šest!) dostali nové příležitosti. Snookerový kalendář se dnes jen hemží akcemi a hráči každým rokem vydělávají mnohem více peněz, než tomu bylo kdysi. Každý z hráčů se může rozhodnout, do jakých akcí vstoupí. Přineslo to ale také změny v chování hráčů. Více cestují, jsou více oslovováni médii, mají více povinností, více hrají, často jsou pod tlakem a také více unavení, a to i ve vztahu ke svým fanouškům. Hra je vážnější a hráči jsou vážnější a zdržují se mezi diváky mnohem méně. Ze snookeru se stává takový maratón pro peníze, není čas se dívat moc kolem sebe.

Není žádným tajemstvím, že s upadajícím zájmem v UK, kde je vlastně snooker doma, bylo třeba se rozhlédnout po nových trzích. Mluvilo se o Evropě, ale zde jistě není lehké najít sponzory při tak velké nabídce sportů, které jsou na předních místech zájmu. Snooker se tak posouvá, bohužel pro diváka z Evropy, daleko na východ do Asie, kde zažívá obrovský boom především v Číně, ale zabydluje se i v dalších zemích jako je např. Indie či Austrálie, která bude letos hostit již čtvrtým rokem bodovaný turnaj Main Tour. Jde ještě dnes o diváka nebo už na to stačí samotní sponzoři? Lístky na snooker, alespoň jinde než v UK, nejsou zrovna laciné a v Číně často vidíme řídce zaplněná hlediště, které se ale přece jen trochu víc plní při hře domácích. Čína má dnes pět bodovaných turnajů a chce jít ještě dále.

Rozhodla jsem se napsat tento blog, protože často o snookeru hovořím doma a se svými přáteli a je zřejmé, že snooker se postupem času změnil. Nemyslím si, že jsou na vině hráči, protože jejich chování se odráží od systému, který musí přijmout. Od nové sezóny je v platnosti nový žebříček, kde hráči postupují podle vydělaných peněz během posledních dvou let. Protože výhry turnajů Main Tour budou různě ohodnoceny, může to být problém díky právě velkému rozdílu mezi nimi. To vše ukáže čas. Je však jisté, že se ze snookeru téměř vytrácí prvky, které ho oživovaly - radost ze hry a úsměv na rtu, třeba i nad tím, že ne vždycky se všechno při hře povede. Když jde o peníze, jde legrace stranou.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Hana Hana | 23. května 2014 v 10:28 | Reagovat

Ano, s těmito skutečnostmi musím souhlasit. Před několika lety byla situace jiná a fanoušci měli lepší možnosti setkání se svými hráči. Na PHC jsem byla poprvé v roce 2007 a bylo to úžasné. Hráči byli neustále i mezi jednotlivými svými zápasy v hale, turnaj zaručoval skupinovým systémem minimálně 3 zápasy (tedy celý den, někdy i ten druhý na dohrávku) u každého a byl zde i večírek, kde bylo možné poznat hráče jinak než jen pracovně. Nebyl problém požádat o krátký rozhovor, podpis, společnou fotku, hráči si turnaj užívali a diváci také. Postupně jsem zaznamenávala rozdíl…. Doba se změnila, dnes je akcí hodně, což je dobré, protože hráči i níže postavení si mohou v průběhu roku dost vydělat a účastnit se mnoha turnajů po celém světě a ukázat, že i oni podávají skvělé výkony. Ale tato nová doba sebou nese i negativní dopady. Hráči mají hodně povinností a při neustálém cestování už zájem o fanoušky opadá. Ano, i dnes je možné požádat o společnou fotku nebo podpis, ale to původní nadšení a ochota mnohdy chybí. Je sice možné si na turnajích zařídit ubytování ve společném hotelu s hráči, ovšem zatímco dříve to znamenalo v jejich blízkosti strávit příjemné odpoledne nebo večer, dnes se tato „vymoženost“ zobrazí spíše na ceně hotelu. Hráči obvykle po odehraném zápase (může být v novém pojetí i jen jeden jediný) ihned odjíždějí. A i ti, co zůstávají déle, většinou tráví čas v soukromí a mezi lidmi se příliš nepohybují.

Také je pravda, že i legrace a uvolnění při zápasech postupně bere za své a hlavní motivací není předvést se před diváky, ale co nejvíce si vydělat. Žebříček je hodnocen podle výdělku, velice často se nyní mění pořadí a zájem o veřejnost opadá. Na prvním místě je snaha zalíbit se za každou cenu sponzorům a udělat vše, co si oni přejí s velmi malým ohledem na přání samotných hráčů. Je to přece jejich zaměstnání !!! Pak není divu, že velmi často vidíme poloprázdné haly s malou účastí. Zřejmě pro obyčejné lidi jsou ceny vstupenek příliš vysoké. A ani sledování v televizi není bez chybiček. Bylo sice přislíbeno, že přenášeny budou VŠECHNY akce, ale zdaleka to není pravda.

Opravdu se mi zdá, že dnes už o diváky vůbec nejde a občas ani o hráče….. Hlavně jsou ve hře peníze, pak ovšem není divu, že zájem o tento sport upadá. A to je určitě škoda.

2 GTMatthew GTMatthew | E-mail | 4. května 2017 v 18:38 | Reagovat

<a href=http://72moskva.ru/>Жк Москва Тюмень купи квартиру выгодно</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama