Rozhovory s osobnostmi - Eirian Williams

7. července 2014 v 4:49 |  Rozhovory

foto: Monique Limbos

ROZHOVORY S OSOBNOSTMI - EIRIAN WILLIAMS
Vladimíra Procházková

Eirian Williams. žije ve Walesu a patří k nejlepším profesionálním rozhodčím, protože má respekt a charisma.

Rozhodoval finále na WCH 2001, 2005, 2007 a 2010, finále na UK Championship 2001, 2007, 2009 a 2011 a Masters 2006. Poprvé jsme se osobně setkali na Paul Hunter Classic v roce 2010. Je to skvělý člověk, kterého si vážím.

Ahoj Eiriane, ty jsi vlastně byl původně policistou? Kolik let?
Byl jsem policistou 18 let.

Kdy tě napadlo stát se rozhodčím?
Rád jsem hrál snooker, ale chtěl jsem se zapojit více do hry a věděl jsem, že bych nebyl dost dobrý ve hře, a tak jsem se stal rozhodčím.

Jak ovlivnila profese rozhodčího tvůj život?
Být profesionálním rozhodčím změnilo můj život tak, že mě bere od mého domova a rodiny.

Pamatuješ si na svůj první zápas, který jsi rozhodoval?
Můj první profesionální zápas byl Stuart Swinburn proti Doungu Frenchovi v roce 1991.

Je hodně akcí mimo UK, jak se vyrovnáváš s častým cestováním?
Cestování je velmi únavné, když si uvědomíte, že cestujeme do Číny 5x v roce, do Indie a Austrálie, ale je to součástí práce a World Snooker se snaží dát mi trochu volna před a po dlouhodobé soutěži, což mi poskytuje čas na zotavení.

Který zápas ti utkvěl v paměti?
Bylo jich několik, ale jsou zde dva zápasy, které utkvěly (a oba zahrnují stejné hráče). Moje první finále mistrovství světa v roce 2001, kdy Ronnie O'Sullivan vyhrál svůj první mistrovský titul, když porazil Johna Higginse 18-14, a pak finále Masters v roce 2006, když Higgins porazil Ronnieho 10-9 a vyčistil stůl s 64 v závěrečném framu.

Jak relaxuješ? Je jistě velmi náročné stát tolik hodin na nohou. Co nejraději děláš?
Odpočinu si, když jsem doma a vidím mou rodinu při každé příležítosti. Když jsem na soutěži, je těžké plně relaxovat, protože bydlím v hotelu a velmi často není jiná možnost než jít na svůj pokoj a dívat se na televizi.

Jsi hodně vázaný na své rodiště? Dokázal bys žít někde jinde?
Vždycky jsem žil v oblasti Llanelli s výjimkou, když jsem byl převelen na dva roky do malého městečka zvaného Llandeilo, když jsem byl policistou. Nehodlám odejít z této oblasti.

Jsou rozhodčí jen kolegové nebo máš mezi nimi dobré přátele?
Rozhodčí, kteří jsou v naší "A" skupině, jsou skvělý tým. Samozřejmě vznikají přátelské vztahy, ale všichni máme snahu vycházet s ostatními jako kolegové i jako přátelé.

Kdo určuje, jaký zápas budete rozhodovat?
Rozhodnutí, které zápasy budu rozhodovat, dělají zaměstnanci turnaje.

Můžeš prozradit, co se děje v šatně před zápasem?
Před zápasem se rozhodčí připraví, obléknou se v šatně a ujistí se, zda mají obvyklé markovátko, minci, trojúhelník, připraví stůl na zápas sestavením koulí a zkontrolují všechno potřebné. Jakmile je to hotovo, připraví se počítadla v počítačích, aby bylo možné aktivovat live scoring na internetu.
Dalším krokem je vyhledat hráče, představit se, říct jim, na kterém stole budou hrát, a když jsou oba hráči k dispozici, hodit mincí pro určení, kdo začne hrát první frame. Pak jim rozhodčí sdělí, kde se musí sejít pět minut před stanoveným začátkem zápasu, aby všichni nastoupili ke stolu společně.

Jaké jsou tvoje plány do budoucna?
Co se týká budoucnosti, ještě nevím. Pokud odejdu, bude mi scházet hra, protože byla můj život 23 let, ale má to plus, že více uvidím svou rodinu.

Máš nějaký oblíbený citát?
"Západ je nejlepší". Byl to oblíbený citát Raye Gravella, který byl skvělým velšským ragbistou a později se stal rozhlasovým hlasatelem. Má hodně společného s Rugbyovou Unií naší národní hry. Rayovo srdce bylo vždy s Llanelli ragbyovým klubem, nyní známým jako Scarlets a Llanelli byl významný západní tým v jižním Walesu, z toho důvodu "Západ je nejlepší". Je smutné, že před pár lety zesnul.

Eiriane, děkuji ti za rozhovor a přeji všechno nejlepší.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama