Září 2014

Výsledky kvalifikačního kola pro Chengdu

26. září 2014 v 18:28 Aktuality

Včera skončily kvalifikace do Chengdu na International Championship, o kterých jsem psala v minulém blogu, a které probíhaly v Barnsley. Fanoušci v Číně se mohou těšit, že Chengu navštíví opět vynikající hráči a mezi nimi je Neil Robertson, Shaun Murphy, Stuart Bingham, Mark Williams, John Higgins, Martin Gould, Dominic Dale, Mark Allen, Ryan Day, Ricky Walden, Judd Trump a také Ronnie O'Sullivan.

K velkému překvapení se do turnaje přes kvalifikační kolo neprobojoval Ding Junhui, obhájce titulu, který prohrál s Wanem Zepengem 6-5, a mistr světa a světová jednička Mark Selby, který vedl vedl nad 19letým Oliverem Linesem 4-0 a přesto Lines pak dokázal vyhrát 6 frames za sebou a vyřadit Marka 6-4.

Před námi je koncem příštího týdne další z turnajů evropských tour, který se koná v Bulharsku. Bulgarian Open bude již v Sofii potřetí. Bohužel se ho ještě nezúčastní na radu lékaře Ali Carter, který je po intenzivní chemoterapii, ale vypadá, že ho brzy u zeleného stolu znovu uvidíme.

Odkazy na přenosy Eurosportu z Bulgarian Open a na výsledky z turnaje najdete na jak na Snooker blogu na Facebooku, tak na Markových stránkách.

Kvalifikace do Chengdu

21. září 2014 v 8:41 Aktuality

V Barnsley se příští týden od 22. do 25. září 2014 konají kvalifikace pro International Championship v Chengdu. Tento turnaj, který se bude hrát na přelomu října a listopadu, je známý především svým dlouhým formátem: do čtvrtfinále se hraje na best of 11 frames, semifinále na best of 17 a finále na best of 19 frames. Ke všemu jsou v tomto čínském turnaji nejvyšší prize money pro vítěze - 125.000 liber.

Kdo však postoupi až do hlavních kol v Číně rozhodne právě kvalifikační kolo, které bude přenášet live stream na World Snooker TV.

Mark Selby nastupuje ve středu 24. září proti Oliveru Linesovi od 20:30 h našeho času. Další info na www.mark-selby.cz.

Na turnaji v Šanghaji se stalo, že Mark Selby v druhém kole nehrál před tv kamerou. Místo něj měl nastoupit čínský kvalifikant a pak po dohodě s World Snookerem byl přenášen zápas Stephena Maguireho s Alanem McManusem. Čína využívá možnosti dát před kamerou vyniknout řadě domácích hráčů jako pořádající země. Není to neobvyklé a dá se pochopit. Na druhé straně ale, pakliže se do dalších hlavních kol turnajů main tour dostávají hráči na špičce žebříčku, mělo by se přihlížet k jejich postavení. Snooker jako každý sport dělají osobnosti, jejichž jména přitahují širokou diváckou věřejnost a Mark Selby je v současné době nejen úřadující mistr světa, ale také světová jednička.

Nová anketa je tu pro vás v pravém panelu.

Kvalifikace na bodovaný Indian Open v Barnsley se odkládají na únor 2015, protože turnaj v Indii byl posunut do března příštího roku.

Bingham vítězem Shanghai Masters 2014

14. září 2014 v 17:07 Aktuality

Stuart Bingham dnes získalt titul na Shanghai Masters v Číně, když porazil ve finále Marka Allena 10-3. Pro Binghama (38) z Basildonu v Essexu je to druhý bodovaný titul jeho kariéry. První vyhrál Austrálii v roce 2011 na Australian Goldfields Open. Bingham se dostal do finále přes domácího Li Hanga, pak Dominika Dalea, Alana McManuse a ke zklamání fanoušků v Číně včera i přes Dinga Junhui. Dnes měl proti sobě Marka Allena (28) z Antrimu ze Severního Irska, který v semifinále zvítězil nad Markem Selbym po poslední černé potopené kouli 6-5.

Bingham získal k titulu i šek na 85.000 liber.

Na hráče nyní čekají kvalifikace na další akci v Číně na přelomu října a listopadu v Chengdu - International Championship, které se hrají od 22. do 25. září v Barnsley. Kvalifikace na Indian Open se přeložily až na únor příštího roku, protože turnaj v Indii změnil termín konání na březen.

Mark Selby v semifinále Shanghai Masters

12. září 2014 v 14:42 Aktuality

Foto World Snooker/Tai Chengzhe

Úřadující mistr světa a světová jednička Mark Selby má opět na Shanghai Masters vynikající formu a je v semifinále tohoto turnaje. Již v úvodních kolech muselo turnaj opustit nečekaně plno hvězd. Prvním kolem neprošel Ronnie O'Sullivan, kterého vyřadil Alan McManus 5-3, John Higgins prohrál s Ryanem Dayem 5-4, světovou dvojku Neila Robertsona vyřadil 5-4 Michael White a Dominic Dale si poradil s Juddem Trumpem 5-2. Mezi dalšími, kteří opustili Shanghai jsou už také Barry Hawkins, Shaun Murphy, Mark Williams a Martin Gould.

Mark Selby, který přiletěl do Shanghaje v neděli v noci, měl v prvním kole proti sobě Kena Dohertyho (výhra 5-2), v druhém Michaela Holta (výhra 5-3), a dnešním čtvrtfinále pak Fergala O'Briena, kterého Mark porazil 5-0. Zítra se Mark střetne s Markem Allenem, který v druhém dopoledním čtvrtfinále (v CEST) vyřadil Michaela Whitea 5-4.

Další semifinalisty se dozvíme k večeru, neboť dnes odpoledne se hrají zbývající dva čtvrtfinálové zápasy mezi Dingem Junhui a Graeme Dottem a mezi Stuartem Binghamem a Alanem McManusem.

7. září 2014 v 7:41 Aktuality

Dnes si v krátkosti představíme jeden z nejkrásnějších turnajů v Číně - Shanghai Masters, který letos vstupuje do osmé sezóny. Turnaj, který byl původně uveden v roce 2007 na podporu sportu v Číně, již netřeba představovat. Pro účast na tomto turnaji se musely hrát kvalifikace. Pro první kolo je rozepsáno 32 hráčů. Toto kolo předchází kolo divokých karet s osmi zápasy, na které je jmenováno osm čínských nováčků. Tato výhoda přetrvala pro domácí dodnes, i když Čína se svou širokou základnou stanula během několika let na špičce v počtu pořádání hlavních turnajů - nyní jich má pět v sezóně.

Jak jsem již v některém z minulých ročníků na blogu zmínila, Shanghai Masters bylo mým prvním turnajem sezóny, kterým začínaly v roce 2007 Markovy stránky. Mark Selby došel tehdy do semifinále, kde prohrál s Dominikem Daleem. Ten pak první ročník tohoto turnaje vyhrál.

Mark vybojoval vítězství na Shanghai Masters v roce 2011 a stal se tak poprvé světovou jedničkou.

2013 Ding Junhui 10-6 Xiao Guodong

Čína k nadšení domácího publika zažila loni poprvé čínské finále mezi Dingem Junhui a Xiao Guodongem. Zda letos Ding obhájí doma svůj titul se teprve ukáže koncem příštího týdne. Domácí hvězda bude mít proti sobě Jacka Lisowského v úterý odpoledne ve 13:30 h našeho letního času (CEST).

Světová jednička a úřadující mistr světa Mark Selby nastoupí do prvního kola ve středu od 13:30 CEST proti vítězi z kola divokých karet Ken Doherty vs Huan Jiahao. Další informace v průběhu turnaje najdete na stránce Marka a Fb stránce Snooker blogu. Turnaj přenáší od 8. do 14. září Eurosport.

Maguire mistrem světa v 6 Reds

6. září 2014 v 21:20 Aktuality

Skot Stephen Maguire (33) se stal mistrem světa v 6 Reds, když dnes ve finále v hotelu Riverside v Bangkoku porazil Ricky Waldena (31) z Anglie 8-7. Napínavé finále, které jsem mohla sledovat jen pře internetovou sázkovou kancelář, začal lépe Ricky Walden, který se dostal do vedení 5-2 a následně 7-5 v zápase na best of 15. Stephen Maguire zabojoval, vyrovnal na 7-7 a v rozhodujícím frame dotáhl zápas k vítězství. Mistrovský titul obsahoval šek v přepočtu na 50.000 liber.

Zkrácená forma snookeru z 15 na 6 červených je v Asii velmi oblíbená.

Carter se chystá na návrat ke snookeru

5. září 2014 v 21:54 Ostatní

Ali Carter (35) by se rád opět zapojil do snookeru a již je přihlášen do Evropské Tour 3 v Bulharsku, která se uskuteční začátkem října. Carter, který byl diagnostikován v květnu s rakovinou plic, se podrobil intenzivní chemoterapii a věří, že bude vítězem nad touto nemocí.

"Je to dlouhá, těžká cesta," řekl Ali Carter BBC. "Nejsem z toho zcela venku, ale je to blízko."

Kromě titulů z Welsh Open 2009, Shanghai Masters 2010 a German Masters 2013 byl dvakrát ve finále mistrovství světa v roce 2008 a 2012.

"Hrál jsem dvě finále a měl dvakrát Ronnieho. Zda se mu postavím znovu ve finále, není rozhodující, protože jsem vyhrál svou největší bitvu. Myslel jsem, že hra pro mě skončila, když řekli, že mám stíny na plicích.

"Hrál jsem trochu mezi léčbou a vrátil se zpět do tělocvičny. Začal jsem pozvolna, ale nyní jsem na tom o 35-40 % lépe než jsem byl. Je to pomalý proces dostat se zpátky do normálu."

Jeho pohled na snooker se hodně změnil.

"Otevřelo mi to krapet oči, protože vítězství není tou nejdůležitější věcí nyní pro mě," řekl Ali Carter. "Bude to pro mě emotivní objevit se na Masters a mistrovství světa. Je na co se těšit."

Přejeme, aby vše dobře dopadlo a Ali Cartera jsme mohli vídat u zeleného stolu čím dál častěji.

(foto: Ali Carter - The Captain of Snooker, Facebook)