Leden 2015

Snookerové soutěže v únoru

31. ledna 2015 v 6:00 Aktuality


V Německu proběhne od 4. do 8. února 2015 bodovaný turnaj German Masters. Diváci a fanoušci snookeru tak uvidí zase špičku světového snookeru. Turnaj vznikl v roce 2011 a hraje se tradičně v berlínském Tempodromu. Sponzoruje ho Kreativ Dental stejně jako nyní všechny turnaje v Evropě. Hala, která připomíná tvarem cirkusovou arénu, pojme až 2500 diváků, kteří sledují průběh jednotlivých zápasů na pěti stolech umístěných do kruhu. Jen pro srovnání do Crucible Theatre v Sheffieldu se vejde asi 1000 lidí. Hráči, fanoušci i samotné město Sheffield, které je každoročním pořadatelem snookerového mistrovství světa, je pyšné, že smlouva o pořádání šampionátu byla prodloužena do roku 2017.

Hned začátkem února jsou první na řadě přenosy Eurosportu z bodovaného turnaje German Masters v Berlíně.
Dosavadní vítězové jsou:
2011 Mark Williams
2012 Ronnie O'Sullivan
2013 Ali Carter
2014 Ding Junhui

Celkový přehled únorových událostí:
4.-8. února 2015
German Masters, Tempodrom Berlín, Německo

9.-10. února 2015
Championship League, Essex, sedmá skupina

11.-12. února 2015
Championship League, skupina vítězů

12.-15. února 2015
Indian Open / China Open, Barnsley, kvalifikace

16.-22. února 2015
Welsh Open, Motorpoint Arena, Cardiff

27. února-1. března 2015
European Tour 6, Gdynia, Polsko

Shaun Murphy vyhrál s Masters i Triple Crown

18. ledna 2015 v 22:01 Aktuality


Shaun Murphy porazil ve finále světovou jedničku Neila Robertsona 10-2 a získal také tzv. Triple Crown. Mistr světa z roku 2005 a vítěz UK Championship v roce 2008 se tak stal desátým hráčem v historii, který je držitelem těchto tří prestižních titulů a připojil se tak do elitního klubu k Stevu Davisovi, Terry Griffithsovi, Alexi Higginsovi, Stephenovi Hendrymu, Johnu Higginsovi, Marku Williamovi, Ronniemu O'Sullivanovi, Neilu Robertsonovi a Markovi Selbymu.

Murphy (32) po vítězství UK Championship si sáhl na samotné dno, když se mu v následujících pěti letech nepodařilo kromě Player Tour Championship Grand Final 2011 získat žádný bodovaný titul. Usilovná práce však přinesla svoje ovoce. Minulý rok byl pro Murphyho cestou nahoru, když vyhrál tři European Tour a World Open v Číně. Stal se také prvním hráčem, který během jednoho roku udělal tři maxima.

Shaun Murphy získal ve finále Masters snadné vedení a do večerní části vstupoval za stavu 6-2. Bylo otázkou, zda světová jednička Neil Robertson najde na Murphyho hru odpověď, ale to se nestalo, a Murphy využil každou chybu Robertsona, aby zvyšoval svůj náskok až do samého konce 10-2. Štastný vítěz sebral s titulem cenu pro vítěze 200.000 liber.

Murphy řekl World Snookeru po zápase, že je za jeho vítězstvím hodně dřiny a je naprosto unešený. "Byl to neuvěřitelný pocit potápět posledních pár koulí. Vyhrát to, když hrajete dobrý snooker, je velmi příjemné. Před dvanácti měsíci jsem mluvil o odchodu a jít dělat něco jiného. Od té doby jsem se zavřel do snookerového klubu a nakonec se to vyplatilo. Je spousta dalších trofejí k vyhrání."

Robertson a Murphy dnes ve finále Masters

18. ledna 2015 v 10:09 Aktuality


Neil Robertson a Shaun Murphy na sebe narazí v dnešním finále Masters. Neil Robertson hraje vynikající snooker a turnaj ho zastihl ve skvělé formě, zrovna tak Shauna Murphyho. Jejich vzájemná bilance mluví více v prospěch Robertsona, ale to nic neznamená, protože dnes je nový den.

Světová jednička Robertson předvedl včera další ze svých vynikajících výkonů, a přestože se O'Sullivan snažil najít způsob, jak Robertsonovi vzdorovat, neměl tolik možností a ani nenašel potřebný rytmus do hry. Robertson zvítězil 6-1 a po zápase prohlásil, že zastavit Ronnieho na tomto turnaji je pro něho opravdu mimořádný úspěch.

"Je skvělé být zase ve finále, mém třetí během čtyř let tady, ale bude to těžké," dodal Robertson.

Shaun Murphy patří mezi hráče, kteří dokáží vyhrávat, když ztrácí. Včera semifinálový zápas s Allenem začal právě lépe tak. Hráč ze Severního Irska vedl 2-0, ale nakonec skončil vítězně pro Murphyho 6-2. "The Magician" řekl po zápase World Snookeru: "Jsem na sebe velmi pyšný, protože jsem velmi trvdě pracoval poslední rok nebo dva a nyní vidím výsledky po několika prázdných letech. Seděl jsem ve své křesle za 2-0 a jen jsem myslel na restart, znovu začít a pokračovat dál, protože jsem neudělal mnoho špatně a bylo stále dost času."

"Nevymyslel jsem Triple Crown, to vy hoši (média). Máte nastavenou laťku pro nás a já musel sledovat jak Neil, Mark Selby a pár dalších dokázali to."

"Minulý rok v tomto čase jsem mluvil o odchodu a jít dělat něco jiného, byl jsem hodně dole. Nyní jsem spjatý s tvrdou prací a jsem si jistý svou hrou. Jsou hráči, kteří si užívají snooker pouze, když vyhrávají. Jsem tradicionalista. Cítím se šťastný být profesionálním hráčem snookeru, a když bych nebyl ve finále, sledoval bych to. Půjdu zítra a užiju si každou chvíli, ať vyhraju nebo ne."

FINÁLE
Neděle 18. ledna 2015
14:00 a 20:00 h
NEIL ROBERTSON vs SHAUN MURPHY

Masters 6. den: Allen a Murphy dalšími semifinalisty

17. ledna 2015 v 10:01 Aktuality

Mark Allen

A známe poslední dva semifinalisty Masters, kteří odehrají svoje utkání dnes večer od 20:00 h v Ally Pally v Londýně. Včera odpoledne vyhrál Mark Allen nad Joem Perrym 6-4. Byl to velmi nervózní a rozkouskovaný zápas z obou stran. V jedné chvíli dokonce předal Allen své tágo rozhodčmu Brendanu Mooreovi, aby za něj hrál. Samozřejmě šlo o žert, ale Allen si byl vědom hry, která byla hluboko pod průměrem obou hráčů. Ale podle zkušenosti, že každý den není posvícení, je třeba jít dál a těšit se na semifinále, kde se Allen postaví proti Shaunu Murphymu, který zvítězil nad Stephenem Maguirem také 6-4.

Maguire začal zápas breakem 137 a pak ještě vzal další frame, ale Murphy do přestávky vyrovnal. Maguire šel po příchodu ze šaten opět do vedení 3-2 a dotahoval na 4-4, ale Murphy ukázal dobré nervy a nakonec zvítězil 6-4. "The Magician" tak postoupil mezi čtyři nejlepší a stále má možnost zisku Triple Crown, pokud by vybojoval titul.

Murphy řekl po zápase World Snookeru: "Byl to zápas vysoké kvality, jaký jsem očekával, hraje-li někdo Stephenovy třídy. Hrajeme takové zápasy od juniorských let. Nebylo mnoho nevynucených chyb. Mám zkušenost hrát dobře a ztrácet. Je to nyní ve snookeru časté a součástí sportu."

"Každý zápas zde by mohl být poslední a bude to těžké proti Marku Allenovi. Jediný hráč, kde se zdá, že vyhrává zde snadno a zápasy proplouvá, je O'Sullivan. Všichni ostatní hrají na stejné úrovni. Neviděl jsem dnes Marka hrát, protože jsem trénoval, ale nezáleží na tom, co se stalo dnes, protože začneme zítra nanovo."

SEMIFINÁLE MASTERS
SOBOTA 17. ledna 2015
14:00 h Ronnie O'Sullivan vs Neil Robertson
20:00 h Mark Allen vs Shaun Murphy

Masters 5. den: O'Sullivan a Robertson v semifinále

16. ledna 2015 v 11:54 Aktuality

Světová jednička Neil Robertson

Tak již známe první dva semifinalisty Marsters, kterými jsou Ronnie O'Sullivan a Neil Robertson. O'Sullivan hrál proti Marcovi Fu včera odpoledne a již v prvním framu se stal držitelem rekordu nastřílených centuries. Za velkého ohlasu publika pokořil rekord Stephena Hendryho se 101 body a nyní má na svém kontě 776 stovkových breaků. O'Sullivan za pouhých 104 minut poslal domů hráče z Hongkongu a vyhrál celý zápas 6-1. Po zápase řekl také World Snookeru: "Je pěkné mít rekord, jsem rád, že to přišlo tak brzy, takže se mohu soutředit na hru a vítězství v turnaji. Trvalo mě 21 let než jsem to dokázal, tak bylo pěkné mít několikaminutový potlesk. Mít 1.000 centuries je rozhodně dosažitelné a má smysl za tím jít."

Na otázku, zda si myslí, že by měl Stephen Hendry vstoupit do mistrovství světa v tomto roce, O'Sullivan odpověděl: "Nevím, jak moc si užívá život mimo snooker. Když hrál, bylo všechno o vítězství, kde pro mě je to více o radosti z mého výkonu. Když nebude vítězit, je schopný akceptovat to? Nevím. Řekl jsem mu, že možná potřebuje změnit svůj pohled a pouze sledovat snooker jako práci. Řekl jsem: koho zajímá, jestli vyhraješ. Máš sedm světových titulů a jsi největší snookerovou legendou, jaká kdy byla. Lidi ho prostě chtějí vidět, protože je Stephen Hendry, i když prohraje 4-0. Je to jako když Maradona vstoupí do místnosti - vždycky je to Maradona."

V druhém večerním zápase se postavila světová jednička Australan Neil Robertson proti Ali Carterovi. Carter, který měl s Robertsonem bilanci vzájemných zápasů 4:7 pro Neila si přesto zápas užíval. Robertson přišel velmi dobře připravený a zápas měl také rychlý spád. Do přestávky vedl 3-1 se 128 bodovým breakem v prvním framu. Po přestávce už patřil zelený stůl jemu a vítězstvím 6-1 nad Carterem si zajistil své místo v semifinále, kde se střetne v sobotu od 14:00 h s Ronniem O'Sullivanem. Robertson řekl, že to byl jeden z nejlepších zápasů v jeho kariéře, které hrál.
--------------

Nová ANKETA: Měl by se Stephen Hendry vrátit do soutěží?

Masters 4. den: Allenův humor a Perryho první vítězství

15. ledna 2015 v 9:48 Aktuality

Joe Perry

Včera skončilo první kolo Masters v Alexandra Palace. V odpoledním zápase porazil Mark Allen ze Severního Irska Skota Johna Higginse 6-4. Čtyřnásobný mistr světa Higgins zahájil zápas breaky 104 a 132 a šel do vedení 2-0. Allen srovnal na 2-2. Po přestávce Allen dokázal dobře vzdorovat a nakonec vybojoval postup do čtvrtfinále svým vítězstvím nad Higginsem 6-4. Přesto, že se jednalo o zápas na prestižním turnaji, hráči ukazovali během hry i svůj smysl pro humor, zejména Allen. Takové chování hráčů dnes již vidíme velmi zřídka. Allen se k tomu po zápasu vyjádřil slovy: "Lidé dost zaplatí, aby nás viděli, tak je to o tom přijít sem a ukázat něco k vidění. Je příliš mnoho hráčů, kteří sem přijdou pouze vyhrát a nic víc je nezajímá. Samozřejmě, že chceme vyhrát, ale není na škodu užit si trochu zábavy, protože hrajeme hru. kterou máme rádi a živí nás. Ale není nás mnoho, co to dokáží." Musím s Markem Allenem souhlasit. Do snookeru přišly peníze, ale viditelně to vytlačuje požitek hráčů ze hry.

V druhém zápase večer si zajistil postup do čtvrtfinále Joe Perry, který vyhrál nad Dingem Junhui 6-3. Ding dosáhl na titul Masters v roce 2011. Pro Perryho z Cambridgeshire to bylo první postupové vítězství na Masters z jeho sedmi účastí na tomto turnaji. Perry se ujal vedení 1-0 a do přestávky vedl nad Dingem 3-1, když ve čtvrtém framu udělal 104 bodový náběh. Ding pak stáhl náskok Perryho na rozdíl jednoho, ale Perry opět odskočil v následujícím. Ding vzal další frame, ale Perry si zajistil výhrou dalších dvou framů vítězství, když končil opět se 104. Perry mimo jiné řekl také World Snookeru: "Jsem tak rád, protože, když se mě lidé ptali, kam jsem to nejvíce dotáhl na Masters, vždycky jsem říkal, že jsem nikdy nevyhrál zápas. Teď alespoň můžu říct, že do čtvrtfinále."

Dnes se rozbíhají tyto čtvrtfinálové zápasy:
14:00 h Ronnie O'Sullivan vs Marco Fu
20:00 h Ali Carter vs Neil Robertson

Všechny zápasy jsou až do finále na best of 11 frames, finále pak na best of 19 frames. Turnaj z Londýna přenáší Eurosport.

Masters 3. den: O'Sullivan 775 century a vítězství Cartera

14. ledna 2015 v 9:52 Aktuality

Ronnie O'Sullivan

Včera Ally Pally zažila další skvostný den, když nastoupil k odpolednímu zápasu Ronnie O'Sullivan a večer pak Ali Carter.

Začnu odpoledním zápasem mezi Ronniem O'Sullivanem a Ricky Waldenem, který "the Rocket" nejen vyhrál 6-4, ale také vyrovnal rekord 775 century breaků (century = 100+ více bodů), který dosud držel Stephen Hendry. 39letý O'Sullivan si tak zažil velké ovace naplněné haly, neboť první stovkový break nastřílel v 6. framu a vyrovnávací break 116 padl v posledním framu zápasu. Utkání přihlíželo kolem 1.700 diváků.

O'Sullivan, který je považován za největší snookerový talent, o čemž přesvědčuje 23 let své kariéry, však na vyrování rekordu reagoval těmito slovy: "Pochybuji, že by to Stephena Hendryho trápilo, stále drží rekord sedmi titulů mistra světa, což pro něj znamená více než cokoli jiného. Pro mě je to nyní spíš o vítězství v turnaji." O'Sullivan dal jasně najevo, že se nyní pokusí vyrovnat další rekord Hendryho, kterým je šest vítězství na Masters.

Oblíbený Stephen Hendry (46), který ukončil v roce 2012 svou kariéru a je účasten mezi komentátory BBC, prohlásil: "Doufejme, že nebudu komentovat další můj rekord, který zlomí".

Ve večerním zápase porazil Ali Carter 6-1 Barry Hawkinse. Hráč z Chelmsfordu, který se v minulých letech potýkal s Crohnovou chorobou a také rakovinou varlat, se musel loni podrobit intenzivní chemoterapii rakoviny plic. Pro sympatického Cartera léčba dopadla dobře a Ali se vrátil co nejdříve mohl k tréninkovému stolu a také do soutěží.

Carter v zápase vedl do přestávky 3-1 s breakem 133 v prvním framu, pak přidal ještě další tři vítězné framy v řadě, když v šestém měl další 130 bodový náběh. Také on se dočkal obrovských ovací od publika.

Oba hráče teď čekají čtvrtfinálové zápasy ve čtvrtek. Soupeřem Ronnie O'Sullivana bude Marco Fu od 14:00 h našeho času a večer od 20:00 h bude čelit Ali Carter Neilu Robertsonovi.

Masters 2. den: Postupují Maguire a Robertson

13. ledna 2015 v 10:11 Aktuality

Stephen Maguire

Stephen Maguire a Neil Robertson včera postoupili do čtvrtfinále Masters. V prvním odpoledním zápase měl proti sobě skotský hráč Judda Trumpa z Bristolu. Trump se hned v úvodu ujal vedení a šel na 2-0. Do přestávky Maguire vyrovnal. Oba hráči se pak vrátili ke stolu a Maguire šel do vedení 4-2. Trump opět srovnal na 4-4. Devátý frame byl nervózní a rozkouskovaný, ale nakonec z něj vyšel úspěšně Maguire, který i v dalším sebral breakem 64 frame a tím i vítězství v celém zápasu.

Stephen Maguire si zahraje se Shaunem Murphym v pátek 16. ledna od 20:00 h.

Ve večerním zápase nastoupila světová jednička z Austrálie Neil Robertson proti Robertu Milkinsovi. Milkins se dostal v prvním framu do vedení 1-0 breakem 94. Do přestávky oba hráči sehráli vyrovnanou partii, když i tady byl stav 2-2. Milkins se opět breakem 69 dostal do vedení 3-2 a 4-3, jenže Robertsonovi vyneslo jeho úsilí výhru i v dalších třech frames s breaky 95, 117 a 76. Australan vyhrál 6-4 a postoupil do dalšího kola, kde se střetne ve čtvrtek s vítězem dnešního večerního zápasu mezi Ali Carterem a Barry Hawkinsem.

Na Robertsonův zápas v Alexandra Palace se přijel podívat kapitán Chelsea John Terry, který je velkým fandou snookeru.

Masters 1. den: Mark Selby vypadl a Fuovo maximum

12. ledna 2015 v 10:55 Aktuality


Trojnásobný vítěz Masters Mark Selby vypadl včera z Masters již v prvním kole. Mark dostal do úvodního kola současnou světovou jedenáctku Shauna Murphyho, kterému schází pouze výhra na Masters k tomu, aby získal tzv. "triple crown" (MS, UK a Masters). Oba hráči se velmi dobře znají a bylo jasné, že pokud se na Masters setkává nejlepší šestnáctka světa, že zápasy budou velmi úporné, protože jde především o velkou prestiž zvítězit zde v Londýně. Letošní cena pro vítěze 200.000 liber je nejvyšší v historii tohoto slavného pozvánkového turnaje.

Mark Selby, který vzal první frame, začal ztrácet na Shauna Muphyho, a do přestávky se šlo za pro něj nepříznivého stavu 3-1. Bylo otázkou, jak bude Mark čelit náporu Murphyho. Murphy však předvedl opět vynikající nástup a šel až na 5-1. Scházel mu jediný frame k vítězství. Mark byl silně pod tlakem a v minulých letech jsem s ním zažila plno fantastických obratů. Využíval chyby soupeře, které se vyskytly a stáhl jeho náskok na 5-5. Shaunu Murphymu se podařil pak v rozhodujícím 11. frame udělat skvělý break. Selby by potřeboval čtyři snookery na Murphyho náskok, ale na vítězství už bylo příliš pozdě.

Shaun Murphy se během vánočních svátků zasnoubil a v hledišti sledovala poprvé zápas jeho snoubenka Elaine. Úřadující mistr světa a současná světová čtyřka z Leicesteru, podporovaná v hledišti manželkou Vikki a dalšími příbuznými z její strany, tak opustila soutěž, ve které excelovala v průběhu minulých sedmi let.

V druhém zápase porazil Marco Fu z Hongkongu Stuarta Binghama 6-3. Fu vedl do přestávky 3-1, když právě čtvrtý frame zaznamenal jeho nejvyšší náběh 147 a vyhrál tím 10.000 liber. Bylo to 112. maximum ve snookerové historii a sedmé v této sezóně po Adityu Mehtovi, Ryanu Dayovi, Shaunu Murphymu, Ronniemu O'Sullivanovi, Benu Woollastonovi a Barry Hawkinsovi.

Shaun Murphy bude čelit ve čtvrtfinále vítězi z dnešního zápasu od 14:00 h našeho času mezi Juddem Trumpem a Stephenem Maguirem. O soupeři Marca Fu se rozhodne zítra odpoledne mezi Ronniem O'Sullivanem a Ricky Waldenem, také od 14:00 h.

147 break Marca Fu najdete na Fb stránce Snooker blogu.

Události v lednu 2015

1. ledna 2015 v 16:23 Aktuality


Vítám vás v novém roce a podíváme se na plánované snookerové události v lednu. Je tu opět Championship League v Crondon Park Golf Club v Essexu. Hráči budou rozděleni do osmi skupin - poslední skupina bude skupinou vítězů. Soutěž probíhá od ledna do února a její rozdělení je následující:

5.-6. ledna 2015
Skupina 1: Stephen Maguire, Neil Robertson, Judd Trump, Marco Fu, Shaun Murphy, Stuart Bingham a Barry Hawkins

7.-8. ledna 2015
Skupina 2: Michael Holt, Robert Milkins, Ali Carter a první čtyři postupující ze skupiny 1.

19.-20. ledna 2015
Skupina 3: Mark Davis, Ryan Day, Ricky Walden a první čtyři postupující ze skupiny 2.

21.-22. ledna 2015
Skupina 4: Michael White, Matthew Stevens, Martin Gould a první čtyři postupující ze skupiny 3.

26.-27. ledna 2015
Skupina 5: Fergal O'Brien, Ronnie O'Sullivan, Liang Wenbo a první čtyři postupující ze skupiny 4.

28.-29. ledna 2015
Skupina 6: Kurt Maflin, Peter Ebdon, Dominic Dale a první čtyři postupující ze skupiny 5.

7.-8- února 2015
Skupina 7: Mark Williams, John Higgins, Xian Guodong a první čtyři postupující ze skupiny 6.

11.-12. února 2015
Skupina 8: Winners Group

Soutěž z Essexu přenáší LiveWorldSnooker.tv.

V Alexandra Palace v Londýně se chystá od 11. do 18. ledna 2015 Masters a toto jsou dvojice pozvané šestnáctky pro první kolo tohoto prestižního turnaje:

Neděle 11. ledna 2015
14:00 (CET)
Mark Selby vs Shaun Murphy
20:00
Stuart Bingham vs Marco Fu

Pondělí 12. ledna 2015
14:00
Judd Trump vs Stephen Maguire
20:00
Neil Robertson vs Robert Milkins

Úterý 13. ledna 2015
14:00
Ronnie O'Sullivan vs Ricky Walden
20:00
Barry Hawkins vs Ali Carter

Středa 14. ledna 2015
14:00
Mark Allen vs John Higgins
20:00
Ding Junhui vs Joe Perry

Turnaj bude přenášet Eurosport.

Závěrem měsíce je tu od 20. do 24. ledna 2015 Asian Tour 3 v Xuzhou v Číně. Více informací o průběhu turnajů najdete zde a na Fb stránce Snooker blogu.