Květen 2015

Barry Hearn odhalil pětiletý plán snookeru

11. května 2015 v 5:00 Aktuality


Barry Hearn oznámil rozsáhlé změny ve snookerové sezóně a zvýšení prize money pro mistrovství světa.

Hearn odhalil plány pro nový bonus 1 mil. liber v Home Series, která se bude skládat turnajů v Anglii, Walesu, Skotsku a Irsku, které předkladatel World Snooker nazval speciální cenou.

Série, která se uskuteční Cardiffu, Glasgow, Belfastu a Manchesteru začne v nové sezóně 2016/17 s novou bodovanou událostí - European Open - která bude také přidána do rozvrhu.

Hearnův pětiletý plán pro sport také zajistí všechny další události mimo World Championship s počtem 128 hráčů, až vyprší stávající smlouvy. World Championship bude beze změny se stávajícím formátem, nasazením hráčů i kvalifikací.

Pro vítěze šampionátu v roce 2018 se prize money vyšplhají ze současných 300 tis. liber na 500 tis. liber a s celkovým objemem 2 mil. liber pro turnaj.

Hearn má také zájem, aby další generace hráčů a kvalifikačních kol bylo podpořeno v Asii, Americe, Africe, Austrálii a Evropě.

"Je to ohromný skok z místa, kde jsme a to je zatím jen začátek." Hearn dále řekl: "Jsme na míle daleko od maxima. Odešli jsme ze základního tábora a nejsme ani v polovině hory."

(zdroj: Sky Sports 29. 04. 2015)

World Snooker Awards - Stuart Bingham hráčem roku

9. května 2015 v 8:58 Aktuality

Stuart Bingham

Ve čtvrtek večer se konalo v hotelu Dorchester v Londýně tradiční udílení cen World Snookeru za ulynulou sezónu. Hráčem roku se stal Stuart Bingham, novopečený mistr světa a nyní také světová dvojka. 38letý hráč z Basildonu získal ještě jednu cenu a to novinářů.

A zde jsou všechny ceny udílené na tomto večeru:

World Snooker Player of the Year: Stuart Bingham
Snooker Journalists Player of the Year: Stuart Bingham
Fans Player of the Year: Judd Trump
Performance of the Year: Joe Perry
Rookie of the Year: Oliver Lines
Magic Moment of the Year: Ronnie O'Sullivan

147 Club (hráči, kteří mají během sezóny na svém kontě maximální náběh): Ronnie O'Sullivan, Shaun Murphy, Judd Trump, Barry Hawkins, Marco Fu, Aditya Mehta, Ben Woollaston, Ryan Day and David Gilbert.

Hall of Fame inductees: John Parrott, Mark Selby

Mistrem světa Stuart Bingham

5. května 2015 v 17:44 Aktuality

Stuart Bingham s trofejí

Od dnešní noci známe nového mistra světa, kterým se stal Stuart Bingham z Basildonu. Ve svých 38 letech je druhým nejstarším šampiónem po Rayi Reardonovi z Walesu, který tento prestižní turnaj vyhrál v roce 1978 ve svých 45 letech.

Bingham, přezdívaný "Ball-run" patří k velmi oblíbeným snookerovým hráčům na okruhu. Jeho úspěchy se nedostavily snadno. První bodovaný turnaj vyhrál, jak už jsme si připomněli v předchozím blogu, v roce 2011 v Austrálii. Včera se však dostavil největší úspěch jeho života, když v napínavém a vyrovnaném finále porazil favorita Shauna Murphyho 18-15.

Bingham vůbec neměl jednoduchý los. Musel přejít v prvním kole přes Robbie Williamse (10-7), ve druhém kole vyřadi Graeme Dotta 13-5 a ve čtvrtfinále na něho čekal pětinásobný mistr světa Ronnie O´Sullivan, který na skvěle rozehraného Binghama nestačil a prohrál 13-9. Bingham postoupil do semifinále s Juddem Trumpem. Trump (25) byl dalším hráčem s dobře načasovanou formou, který měl předpoklady získat titul. Mezi oběma soupeři se rozpoutala strhující bitva, ze které vyšel úspěšnější a šťastnější Stuart Bingham. Dokázal udržet nervy a postoupil do finále s vítězstvím 17-16. Tam už na Binghama čekal Shaun Murphy.

Pro 32letého Murphyho to byla obrovská příležitost zopakovat svoje jediné vítězství na šampionátu v roce 2005. Bingham, který se nestyděl za svoje emoce v rozhovoru při dosažení finále, řekl, že si zápas užije a bude hrát, jak nejlépe umí.

To se odrazilo na jeho hře a držel s Murphym krok. Po prvním finálovém dni bylo skóre velmi vyrovnané a Murphy vedl jen o frame 9-8. Nedělní rozhodující den však začal pro Binghama víc než dobře, neboť končil třetí session za vedení 14-11 a Murphy měl problém. Nebylo to sice nemožné výsledek zvrátit, ale přece jen musel dotahovat a s přibývajícím časem se zvyšovalo napětí. Murphy se dokázal dostat zpět do hry, když stáhl na 15-15. Ale Bingham pak vyhrát tři nejdůležitější framy své kariéry.

Stuart Bingham po 20 letech své profesionální kariéry se stal mistrem světa a svou radost sdílel se svými nejbližšími. Nejvíce s manželkou, synem a nevlastní dcerou. Muž, který sestavil jako profsionál 268 century breaků a tři maxima, teď držel ve svých rukách nejcennější trofej s nejvyšší výhrou 300.000 liber pro vítěze. Ve světovém žebříčku vystoupal na druhé místo, což je jeho nejvyšší umístění.

I jeho soupeř si zaslouží poděkování za skvěle odvedenou hru a nejlepší světové finále, jaké jsem doposud viděla. Bylo to fantastické zakončení celé letošní snookerové sezóny. A potvrzení, že nikdy není pozdě. když člověk tvrdě pracuje a jde za svým snem. Bingham je často díky nabitému kalendáři odloučen od rodiny, ale nestěžuje si. Snooker má nade všechno rád a účastní se všech akcí.

Stuart Bingham po zápase prohlásil, že zvednout trofej nad hlavu pro něho znamenalo více než 300.000 prize money. Řekl: "Když jsem šel do závěrečné session, mluvil jsem se ženou a říkal jí: Nechci tam jít. Byl jsem nervózní. Prohrál jsem tři z prvních čtyř framů a myslel, že je všechno pryč, ale ustál jsem to. Dav vybuchl, když jsem potopil match ball a já si pomyslel, že si to budu pamatovat do konce života." Nový mistr světa by si rád koupil nový dům a také vůz.

Jeho trenér Stephen Feeney řekl, že by mohl vyhrát více titlů navzdory svému věku."Řekl jsem před pěti lety Stuartovi, že z něj udělám vítěze a světového šampiona a to je právě úžasné. Je to takový talent! Je to sen pro něj a sen pro mě. On je vítěz, ale také jedinečný kluk. Získal si srdce mnoha lidí a mnoha fanoušků. Bude chtít vyhrávat víc a jeho věk není žádný problém."

(Rozhovory přejaty z BBC Sport)

Murphy a Bingham ve finále World Championship

3. května 2015 v 8:31 Aktuality


Tak už známe finalisty mistrovství světa, které se již tradičně koná od roku 1977 v Crucible Theatre v Sheffieldu. Shaun Murphy (32) včera zvítězil v semifinále nad Barry Hawkinsem 17-9. Murphy je mistr světa z roku 2005, kdy se s kvalifikací probojoval přímo do finále, kde porazil Matthewa Stevense 18-16. V minulých pár letech jakoby ustrnul, ale asi rok a půl se našel a má skvěle laděnou formu na turnaje. V letošní sezóně vyhrál dvě European Tour - Bulgarian Open a Ruhr Open v Německu, ale především Masters, kde se ve finále střetl s Neilem Robertsonem. Výhra tohoto prestižního turnaje mu zajistila i tzv. "Triple Crown" (UK Championship, World Championship a Masters). Nyní je ve finále mistrovství světa se Stuartem Binghamem a má možnost si zopakovat svůj triumf z roku 2005.

Stuart Bingham (38) naproti tomu je hráčem, kterému se začalo dařit až v předchozích několika letech jeho profesionální kariéry. V roce 2011 vyhrál svůj první bodovaný turnaj Australian Goldfields Open. Poté v roce 2012 nebodovanou Premier League Snooker a další turnaj main tour následně v roce 2014 a to byla Shanghai Masters. Bingham předvádí nyní v Sheffieldu nejlepší snooker své kariéry, který ho vynesl až fo finále World Championship, když po velmi napínavém a krásném zápase porazil Judda Trumpa 17-16.

Oba hráči mají před sebou dva náročné dny na konci skoro 3týdenního období bojů o titul s výhrou, která činí 300.000 liber pro vítěze a 125.000 lier pro poraženého.

Finále se hraje na best of 35 frames a je rozloženo do čtyř sessions. Dvě se hrají dnes a dvě zítra od 15:00 a 20:00 hodin. Nový mistr světa bude korunován nejspíš v pondělních večerních hodinách. Turnaj přenásí Eurosport.