Mistrem světa Stuart Bingham

5. května 2015 v 17:44 |  Aktuality

Stuart Bingham s trofejí

Od dnešní noci známe nového mistra světa, kterým se stal Stuart Bingham z Basildonu. Ve svých 38 letech je druhým nejstarším šampiónem po Rayi Reardonovi z Walesu, který tento prestižní turnaj vyhrál v roce 1978 ve svých 45 letech.

Bingham, přezdívaný "Ball-run" patří k velmi oblíbeným snookerovým hráčům na okruhu. Jeho úspěchy se nedostavily snadno. První bodovaný turnaj vyhrál, jak už jsme si připomněli v předchozím blogu, v roce 2011 v Austrálii. Včera se však dostavil největší úspěch jeho života, když v napínavém a vyrovnaném finále porazil favorita Shauna Murphyho 18-15.

Bingham vůbec neměl jednoduchý los. Musel přejít v prvním kole přes Robbie Williamse (10-7), ve druhém kole vyřadi Graeme Dotta 13-5 a ve čtvrtfinále na něho čekal pětinásobný mistr světa Ronnie O´Sullivan, který na skvěle rozehraného Binghama nestačil a prohrál 13-9. Bingham postoupil do semifinále s Juddem Trumpem. Trump (25) byl dalším hráčem s dobře načasovanou formou, který měl předpoklady získat titul. Mezi oběma soupeři se rozpoutala strhující bitva, ze které vyšel úspěšnější a šťastnější Stuart Bingham. Dokázal udržet nervy a postoupil do finále s vítězstvím 17-16. Tam už na Binghama čekal Shaun Murphy.

Pro 32letého Murphyho to byla obrovská příležitost zopakovat svoje jediné vítězství na šampionátu v roce 2005. Bingham, který se nestyděl za svoje emoce v rozhovoru při dosažení finále, řekl, že si zápas užije a bude hrát, jak nejlépe umí.

To se odrazilo na jeho hře a držel s Murphym krok. Po prvním finálovém dni bylo skóre velmi vyrovnané a Murphy vedl jen o frame 9-8. Nedělní rozhodující den však začal pro Binghama víc než dobře, neboť končil třetí session za vedení 14-11 a Murphy měl problém. Nebylo to sice nemožné výsledek zvrátit, ale přece jen musel dotahovat a s přibývajícím časem se zvyšovalo napětí. Murphy se dokázal dostat zpět do hry, když stáhl na 15-15. Ale Bingham pak vyhrát tři nejdůležitější framy své kariéry.

Stuart Bingham po 20 letech své profesionální kariéry se stal mistrem světa a svou radost sdílel se svými nejbližšími. Nejvíce s manželkou, synem a nevlastní dcerou. Muž, který sestavil jako profsionál 268 century breaků a tři maxima, teď držel ve svých rukách nejcennější trofej s nejvyšší výhrou 300.000 liber pro vítěze. Ve světovém žebříčku vystoupal na druhé místo, což je jeho nejvyšší umístění.

I jeho soupeř si zaslouží poděkování za skvěle odvedenou hru a nejlepší světové finále, jaké jsem doposud viděla. Bylo to fantastické zakončení celé letošní snookerové sezóny. A potvrzení, že nikdy není pozdě. když člověk tvrdě pracuje a jde za svým snem. Bingham je často díky nabitému kalendáři odloučen od rodiny, ale nestěžuje si. Snooker má nade všechno rád a účastní se všech akcí.

Stuart Bingham po zápase prohlásil, že zvednout trofej nad hlavu pro něho znamenalo více než 300.000 prize money. Řekl: "Když jsem šel do závěrečné session, mluvil jsem se ženou a říkal jí: Nechci tam jít. Byl jsem nervózní. Prohrál jsem tři z prvních čtyř framů a myslel, že je všechno pryč, ale ustál jsem to. Dav vybuchl, když jsem potopil match ball a já si pomyslel, že si to budu pamatovat do konce života." Nový mistr světa by si rád koupil nový dům a také vůz.

Jeho trenér Stephen Feeney řekl, že by mohl vyhrát více titlů navzdory svému věku."Řekl jsem před pěti lety Stuartovi, že z něj udělám vítěze a světového šampiona a to je právě úžasné. Je to takový talent! Je to sen pro něj a sen pro mě. On je vítěz, ale také jedinečný kluk. Získal si srdce mnoha lidí a mnoha fanoušků. Bude chtít vyhrávat víc a jeho věk není žádný problém."

(Rozhovory přejaty z BBC Sport)
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Hanka Hanka | 6. května 2015 v 11:33

Letošní mistrovství světa se opravdu vydařilo a z vítěze mám velikou radost. Stuart si na rozdíl od většiny ostatních hráčů svoje zápasy užíval a z každého postupu se upřímně radoval. Nervozita se projevila až v poslední části finále, ale dokázal ji překonat a svůj titul zaslouženě vyhrál. Je skvělé, že mistrovský titul získal hráč, který si ho užije a váží si titulu více, než pěkné finanční odměny. Zase po delší době bylo možné vidět někoho, kdo svoji radost umí dát spontánně najevo před diváky a poděkovat jim tak za podporu, kterou mu poskytují během hry. U některých jeho kolegů se pomalu nedá poznat, zda mají z výhry radost nebo je to jenom formalita k tučnému šeku.  

Stuart svým vítězstvím udělal velikou radost svým fanouškům, nejen těm, co nově získal jako mistr světa, ale hlavně těm, co mu přejí úspěch už dlouhá léta a spíše než kvalitní hru v posledních letech oceňují jeho přátelskou povahu, pro kterou je oblíbený i mezi spoluhráči. Samozřejmě největší podíl na jeho skvělých výkonech má jeho milující rodina a přátelé. Na své cestě za titulem musel překonat nelehké soupeře, ale možná se mu dobře hrálo i proto, že nebyl vnímám ve finále jako favorit, v určitých částech zápasu bylo dobře znát, že sympatie jsou na straně protivníka a to i z komentářů našich přenosů. Ale situaci zvládl výborně a titul mu jistě hodně diváků ze srdce přeje. A i hodně dalších úspěchů ve hře a šťastných okamžiků v kruhu své rodiny. Možná už nebudou další tituly, ale jako mistr světa se do vědomí svých fanoušků navždy zapsal.

2 MILADA MILADA | E-mail | 6. května 2015 v 12:35

Moc se mi stránka líbí, pouze me mrzí, že ve článku máte chyby.Stuart měl jiné protihráče, např. Roniho

3 snookerblog snookerblog | 6. května 2015 v 20:50

Omlouvám se Vám i čtenářům. Samozřejmě, Bingham měl ve čtvrtfinále Ronnie O'Sullivana. Chybu jsem opravila.

4 maikl maikl | 11. května 2015 v 20:10

Parada, taky jsem si finale i celý šampionat užil. Vynikajicí výkony (Murphy, Tramp a HLAVNĚ Antony McGill!!! - u mladýho jsem se fakt bavil a bylo vidět, ževic :)  )Jenom malá polemika nad vyrokem: "nejlepší světove finale jake jsem videla" to mi připadá zase moc silné! Už to minulé bylo podle mě silnější, ale je to věc nazoru, fpoho :) Nic to nemeni na tom ze dekuju za blog a hlavně bohu :) za snooker, kdo si ho nekdy vyzkoušel dokaže ocenit tu šílenost co ti světoví chlapci předvádí - nádhera. Čau Maikl

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama