Štastný a pohodový nový rok

30. prosince 2015 v 12:53 Názory

Jak jen ten rok rychle uběhl. Mezi rodinou, prací a snookerovým kalendářem jsem s Vámi na Snooker blogu již přes šest let. Vlastně v polovině roku 2007 jsem začala dělat stránky anglickému profesionálnímu hráči snookeru Marku Selbymu a pak přidala pro Vás na jaře 2009 ještě Snooker blog, abych Vám mohla podávat informace z profesionálního světa snookeru, které u nás stále schází.

Chtěla bych v dnešním blogu jen trochu připomenout minulost a taky se trochu podíváme do budoucnosti sportu, o kterém Vám přináším aktuality z různých akcí. Někdy lituji, že nemohu věnovat čas některým otázkám ohledně různých zpráv k debatám, ale důležité je stíhat novinky z událostí.

Sleduji snooker dlouho, od pouhých šesti bodovaných turnajů slabé sezóny 2009/10 přibylo hráčům po příchodu Barryho Hearna v roce 2010 skoro 30 snookerových akcí v kalendáři a do sportu přiteklo daleko více peněz od sponzorů, čímž se navýšily prize money a soutěžení se stalo tím akraktivnější pro hráče. Loňská sezóna obsahovala jedenáct velkých bodovaných turnajů v profesionální tour.

Od nového roku můžeme očekávat některé změny ve hře, které by měly napomoci hru zrychlit. Patří sem určitá doba na rozmyšlení na strk a také určení počtu přestávek, které budou moci hráči během hry absolvovat.

Z vystoupení Barry Hearna v dubnu 2015, na kterém představil pětiletý plán, vyplývá, že mistrovství světa bude beze změny a ostatních turnajů se vždy bude účastnit všech 128 hráčů. V příští sezóně bude cena pro mistra světa poprvé 500.000 liber, letos ještě 300.000 liber.

Nová sezóna 2016/17 představí také nový bodovaný turnaj v Evropě - European Championship v Rumunsku a ve Spojeném království se v Home series představí tyto čtyři turnaje: Welsh Open v Cardiffu, Scottish Open v Glasgow, Irish Open v Belfastu a English Open v Manchesteru.

World Grand Prix se letos představí s top 32 hráči v březnu a následující ročník do něj zapíše top 16 ze světového žebříčku při zahájení sezóny.

V této sezóně také končí série malých bodovaných turnajů, které jsme znali pod názvem Players Tour Championship a později European a Asian Tour. Potěšující zprávou je, že se udržel jako bodovaný turnaj příští sezóny Paul Hunter Classic v Německu.

S úplnou následující sezónou se seznámíte na Snooker blogu po jejím vyhlášení.

Vážení čtenáři a fanouškové snookeru, děkuji Vám za Vaši přízeň a přeji Vám nový rok plný štěstí, zdraví a splněných přání. Těším se s Vámi opět na shledanou u snookerových událostí v roce 2016.

Úspěch Marca Fu na Gibraltar Open

14. prosince 2015 v 16:44 Aktuality
Vítěz Marco Fu s trofejí, vpravo legenda Jimmy White

V Tercentenary Sports Hall v Gibraltaru skončilo včera European Tour 5. Marcovi Fu (37) z Hong Kongu vyneslo dosažení maxima (147) ve druhém kole proti Samu Bairdovi 3.500 £. Včera večer přidal na své konto ještě 25.000 £ za celkové vítězství Gibraltar Open, když porazil ve finále 4-1 Michaela Whitea z Walesu.

Fu si tím také zajistil místo v prestižním Masters, které se bude konat příští měsíc v Londýně.

Fu řekl pro World Snooker: "Je to skvělé, slyšel jsem hodně o Gibraltaru v minulosti, ale toto je poprvé, co jsem zde a je to absolutně nádherné. Je vždycky pěkné se podílet na velkém turnaji jako je tento na novém místě, protože si prohlédnete město a také hrajete snooker."

"Vítězství je splněný sen. Je to můj první titul z European Tour a je to v Gibraltaru, takže se vrátím."

Můžete zadat text či webovou adresu nebo přeložit dokument.
Creative Dental Clinic European Tour je série šesti malých bodovaných turnajů v Evropě, kde si 24 nejvýše umístěných hráčů v žebříčku Order of Merit zajistí účast na Players Championship v březnu příštího roku v Manchesteru. Posledním šestým turnajem před velkým finále v Manchesteru bude ET6 - Gdynia Open, který poběží od 24. do 28. února 2016.

Neil Robertson vítězem UK Championship

6. prosince 2015 v 23:52 Aktuality

Bylo to první finále v historii, do kterého se neprobojoval žádný hráč ze Spojeného království. Australan Neil Robertson nejen že získal titul výhrou 10-5 nad Liangem Wenbem, ale také v sedmém frame finálového zápasu se mu podařil sestavit nejvyšší break 147. Tím Neil Robertson získal ke 150.000 liber pro vítěze speciální cenu za tv maximum 44.000 liber. Robertson vyhrál UK Championship podruhé, poprvé v roce 2013.

Nejzajímavější okamžiky turnaje:
Na samém začátku byla velkým překvapením porážka Dinga Junhuie od Adama Duffyho 6-2. Soutěž také opustil po velkém boji Mark King, který prohrál s Rossem Muirem 6-5.

V druhém kole Mark Selby minul 13. černou při pokusu o nejvyšší náběh 147 a zrovna tak Kyren Wilson nepotopil 12. červenou ve stejném pokusu o sestavení maxima. Z boje o titul vypadl Mark Williams, který prohrál s Tomem Fordem a Dominic Dale po boji, který trval do 02:45 h s Peterem Ebdonem v rozhodujícím framu.

Smutný Thepchaiya Un-Nooh po nepotopené černé při pokusu o 147

Ve třetím kole se pokusil v zápasu s Neilem Robertsonem o nejvyšší náběh Thepchaiya Un-Nooh, který minul poslední černou a skončil tak se 140 bodovým náběhem. Otřesený Thepchaiya přišel o cenu 44.000 liber za tv break a vůbec první 147 v jeho kariéře. Liang Wenbo si zajistil postup mezi last 16 porážkou Judda Trumpa. když Trump vedl 3-0 a 4-1 a měl své vítězství na dosah. Stejně tak bylo překvapující vítězství Dechawata Poomjaenga (Thajsko), který již prohrával s Markem Joycem 0-5 a v dalším kole na něho čekala světová jednička Mark Selby. Mark v posledním frame šťastně zvítězil nad Jamie Jonesem 6-5. Jones podal jeden z nejlepších svých výkonů.

Ve čtvrtém kole turnaje - last 16, nastřílel Neil Robertson v zápasu se Stephenem Maguirem tři centuries (náběhy 100 a více bodové) a Maguire jednu. Joe Swaila vyřadil 6-3 Martin Gould, ale pro 46letého hráče Severního Irska to byl jeden z nejlepších výsledků v bodovaných turnajích jeho kariéry. Swail byl druhý na Welsh Open v roce 2009. Překvapením bylo vyřazení Shauna Murphyho po porážce od Marca Fu 6-4.

Světová jednička Mark Selby se dostal do semifinále

Velmi dobrá forma zastihla na turnaji Johna Higginse, který prohrál až ve čtvrtfinále s Neilem Robertsonem 6-5. Dalším hráčem, který překvapil na turnaji, byl David Grace, 30letý hráč z Leedsu, který se dostal až do semifinále UK Championship, kde prohrál s Liangem Wenbem 6-4. V druhém semifinále porazil Neil Robertson 6-0 Marka Selbyho.
Pro Marka byl smolný začátek zápasu, když mu první dva framy sebral Robertson. Do přestávky Australan vedl 4-0, Markovi scházelo trochu štěstí při hře a tak následující dva framy zajistili skvěle rozehranému Robertsonovi jeho postup do finále.

Radující se Neil Robertson po dosažení maxima ve finále turnaje

Na závěr je třeba dodat, že v posledních třech letech byl pokaždé viděn na UK Championship nejvyšší náběh 147. V roce 2012 se podařilo maximum Johnu Higginsovi, v roce 2013 Markovi Selbymu a v roce 2014 to byl Ronnie O'Sullivan, který letos do turnaje na obhajobu titulu nevstoupil. 40letý O'Sullivan by se měl zúčastnit v lednu 2016 Masters 2016 a po něm German Masters.

UK Championship se opět prosadil mezi turnaje s nejvyšší kvalitou a také hojnou návštěvností, která tento prestižní turnaj v Yorku každoročně provází.

Koncem příštího týdne čeká ještě European Tour 5 - Gibraltar Open.