Leden 2016

Snookerové události v únoru

29. ledna 2016 v 15:46 Aktuality

Máme před sebou druhý měsíc nového roku a tak si připomeňme události, které se budou v únoru hrát. A že to bude akcí!

3.-7. února 2016 GERMAN MASTERS (bodovaný)
Mark Selby bude obhajovat svůj titul v berlínském Tempodromu, když loni ve finále porazil 9-7 Shauna Murphyho. Oblíbený turnaj je zajímavý rozložením pěti stolů v aréně. Turnaj se stal bodovaným turnajem v roce 2011 a od toho roku má své pevné místo ve snookerovém kalendáři.

9.-11. února 2016 CHINA OPEN (kvalifikace)
Kvalifikační zápasy na bodovaný China Open se konají v Barnsley Metrodome ve Spojeném králoství a hlavní turnaj pak začíná 28. března v Pekingu. Titul obhajuje Mark Selby.

12.-14. února 2016 SHOOT-OUT (pozvánkový)
Inovativní turnaj, který se hraje na jeden frame, je také ve snookerovém kalendáři od roku 2011. Letos změní místo, protože se hraje poprvé Readingu místo Blackpoolu. Titul obhajuje Michael White. Cena pro vítěze bude 32.000 liber.

15.-21. února 2016 WELSH OPEN (bodovaný)
V Cardiffu bude obhajovat titul John Higgins. Rozpis zápasů ještě není k dispozici.

22.-23. února 2016 CHAMPIONSHIP LEAGUE, skupina 5
Již pátá skupina rozehrané události bude pokračovat v Essexu. Ve skupině uvidíme Marka Selbyho, Neila Robertsona, Graeme Dotta, Ricky Waldena, Davida Gilberta, Marka Davise a Kyrena Wilsona.

24.-25. února 2016 CHAMPIONSHIP LEAGUE, skupina 6

23.-28. února 2016 EURO TOUR 6 - Gdynia Open
Poslední z malých bodovaných turnajů proběhne v Polsku, kde obhajuje titul Neil Robertson. Tuto sérii pak zakončí v druhé polovině března Players Championship Grand Final v Manchesteru.

29. února - 1. března 2016 CHAMPIONSHIP LEAGUE, skupina 7
------------------
O tomto víkendu se koná World Seniors Championship v Prestonu.

Turnaje se účastní hráči nad 40 let. Titul obhajuje Mark Williams.

Ronnie O‘Sullivan získal na Masters šestý titul

18. ledna 2016 v 20:49Ronnie O'Sullivan, který se stal šampiónem Masters v letech 1995, 2005, 2007, 2009 a 2014, vyhrál včera večer v londýnském Alexandra Palace svůj šestý titul. Světová šestka se v nové sezóně do hry před diváky zapojila teprve v polovině prosince a v lednu si zahrála na Championship League v Essexu. O'Sullivan vyhrál hned první skupinu. "The Rocket" přijel na prestižní pozvánkový turnaj do Londýna, aby ve finále porazil jasně Barry Hawkinse 10-1.

40letý O'Sullivan, který se potýkal s bolestmi zad, přiznal, že zažíval stres na cestě k šestému titulu. Kvůli zádům a nohám musí stále spolupracovat se svým fyzioterapeutem a v průběhu turnaje mu byl oporou psychiatr Steve Peters. Svým vítězstvím šesti titulů vyrovnal rekord Stephena Hendryho. Přiznal, že byl v semifinálovém zápase proti Binghamovi v rozpacích kvůli svým zádům a musel se hodně soustředit na zápas.

"The Rocket" vyhrál s titulem šek na 200.000 liber.

Fanoušci ho mohou vidět 21. května na exhibici v Hammu a 22. května 2016 v Mnichově. O'Sullivan se chce se pokusit také vybojovat svůj šestý titul na mistrovství světa v Sheffieldu, které začíná v dubnu.

Mark Selby a Masters v Londýně

9. ledna 2016 v 11:22

Zítra začíná Masters, jeden dnes již ze čtyř prestižních turnajů konajících se ve Spojeném království. Champion of Champions v Coventry a UK Championship v Yorku máme v této sezóně za sebou. V dubnu začíná pak světový šampionát, ale Masters má své speciální postavení. Stejně jako Champion of Champions je to pozvánkový turnaj, ale již s velkou tradicí, jehož začátek historie spadá až do roku 1975. Uvidíte v něm ty nejlepší hráče.

Masters byl také první velký turnaj, který Mark Selby vyhrál v roce 2008 ve své profesionální kariéře. Mark v tom roce porazil ve finále Stephena Lee 10-3 a jak říká, byl to pro něho jeden z nejemotivnějších zážitků.


Mark s trofejí v roce 2008

A protože Markovy stránky, které vedu, jsou kronikou jeho profesionální dráhy, a já byla s ním při všech jeho zápasech, můžeme si připomenout některá slova, které řekl po jednotlivých vítězstvích. Především také proto, jak nelehkou cestou tato jeho vítězství vznikala.

Sporting Life 21. ledna 2008 otiskl tato Markova slova:

"Je to zpráva víc pro mne, dokázal jsem, že umím vyhrávat turnaje a doufám, že teď jich dokážu vyhrát víc. Všechno, co jsem kdy chtěl dělat už jako malé dítě, je vyhrávat turnaje, to už tehdy, když jsem začal hrát tuto hru.

"Vím, že je to jeden z nejlepších turnajů ve světě, který můžete vyhrát, je jen škoda, že to nebyl bodovaný turnaj.

"Výhrou tohoto turnaje jsem si velmi rychle zvýšil svoji sebedůvěru, všechno, co teď chci dělat je jít a vyhrát co nejvíce turnajů."

Selbyho úspěch ho též zapsal do knihy rekordů, jako toho, kdo se stal prvním debutantem na Masters, který vyhrál turnaj za posledních 19 roků.

"Měl jsem období, kdy jsem hrál jako teď, ale nevím, zda jsem někdy hrál lépe, než nyní," řekl Mark po svém prvním vítězství na Masters.

Mark vyhrál v roce 2010 Masters podruhé, když porazil v napínavém zápase Ronie O'Sullivana 10-9 a sebral opět s trofejí šek na 150.000 liber. Vítězství pro něho znamenalo o to více, že za stavu 6-9 už málokdo věřil, že může zápas ještě otočit a pochyboval i sám Mark. On je však silná osobnost a podařilo se mu téměř nemožné, když vyrovnal, a nakonec se stal vítězem.


Mark s trofejí v roce 2010

Po zápase řekl World Snookeru: "Muselo tam být 90 procent fanoušků podporujících Ronnieho a já měl jen pár z Leicesteru.

"Bylo to jako hrát v jámě lvové. Ronnie je jeden z nejlepších hráčů, jací kdy byli, porazit ho v kterémkoliv turnaji je ohromný úspěch, tak porazit ho tam, kde je doma na tak velké akci, je neuvěřitelné,

"S jedním postaveným stolem zde je každý zápas jako finále. Všichni vás sledují a to mi pomáhá vytáhnout mou hru. Věděl jsem, že musím zachovat klid a neztratit koncentraci.

"Za stavu 9-6 jsem myslel, že jsou moje šance pryč a čekal jsem, že Ronnie vyhraje. Cítil jsem se pohřbený zaživa, ale věděl jsem, že to není konec, dokud nebude potopena poslední koule. Pak jsem se dostal na 9-9 a měl jsem dojem, že si více věřím než on. Chtěl jsem alespoň jednu šanci a nakonec jsem jich dostal víc, než jsem chtěl. Musím se štípat, je těžké tomu uvěřit."


Mark s trofejí v roce 2013

V roce 2013 vyhrál Mark Masters potřetí. Poté, co na konci předchozí sezóny prožíval peklo kvůli zdravotním potížím a také kvůli tlaku z okolí, se stal zázrak, že Mark se vrátil k zelenému stolu a opět dokázal vyhrávat turnaje. Ve finále se střetl v Neilem Robertsonem, nad kterým zvítězil 10-6.

A zde jsou Markova slova po zápase, které řekl World Snookeru: "Jsem opravdu spokojený s tím, jak jsem hrál. Věděl jsem, že musím hrát lépe a více útočit. V první session to tak bylo. Ke konci jsem byl unavený. Odpoledne jsem se cítil svěží, ale večer to na mě padlo. Naštěstí jsem měl dobré vedení.

"Je to prostě v tuto chvíli neuvěřitelné. Pár měsíců zpátky jsem měl zraněný krční obratel a nevěděl, zda budu vůbec hrát. Teď tu sedím a vyhrál jsem UK a Masters. Mám skvělý tým lidí kolem sebe a ten mě z toho vytáhl."

Masters můžete sledovat na obrazovkách od 10. do 17. ledna 2016 na Eurosportu.

Foto najdete na stránkách www.mark-selby.cz.

Snooker v lednu 2016

2. ledna 2016 v 17:26 Aktuality

Vážení čtenáři a fanouškové snookeru, jsem tady na začátku nového roku s přehledem událostí snookerových akcí v lednu. Již 4. ledna začíná Championship League v Essexu, kterou není třeba nikterak rozsáhle představovat. Jedná se o pozvánkový turnaj, kde hráči jsou rozděleni do sedmi skupin po sedmi hráčích a hraje každý s každým. Poslední skupinou je pak skupina vítězů, kde se utkají vítězové všech sedmi předchozích skupin. Jedná se o krátké zápasy na best of 4 frames. Championship League poběží až do března a celý rozpis zúčastěných hráčů je na této stránce: http://www.championshipleaguesnooker.co.uk/.
Průběh zápasů můžete sledovat na placeném http://www.worldsnooker.livesport.tv/ a počítám, že přenosy budou dávat i některé sázkové kanceláře na netu.

Pak už je tu velmi prestižní turnaj Masters v Londýně, který se koná od 10. do 17. ledna 2016. V Alexandra Palace se setkají v boji o titul ti nejlepší. Světová jednička a trojnásobný vítěz tohoto turnaje Mark Selby, obhajující šampion Shaun Murphy, pětinásobný vítěz Ronnie O'Sullivan, dvojnásobný vítěz Mark Williams, dvojnásobný vítěz John Higgins, vítěz z roku 2011 Ding Junhui, vítěz z roku 2012 Neil Robertson, Mark Allen, Barry Hawkins. Joe Perry, Stephen Maguire, Judd Trump. Liang Wenbo, Ricky Walden, Marco Fu a úřadující mistr světa Stuart Bingham. Turnaj z Londýna bude přenášet Eurosport.

Stuart Bingham bude také v únoru hostem na exhibici v Kongresovém cestru v Praze. Více se o celé akci dozvíte na této stránce ČMBS, kde si můžete kliknou na odkaz a zakoupit také vstupenky: http://ceskysnooker.cz/home-slider/stuart-bingham-jede-do-prahy.

Poslední akcí je World Seniors Championship v Prestonu 30. a 31. ledna 2016. Jedná se o pozvánkový turnaj, který předcházela čtyřkolová kvalifikace a je pro hráče od 40 let.

Upoutávky na turnaje a jejich průběh, stejně jako výše uvedené akce, najdete na Fb stránce Snooker blogu.

A Vy, fanoušci Marka Selbyho, kteří máte zájem opět o novinky a chcete se dozvědět více o něm a jeho akcích, najdete informace na jeho stránce www.mark-selby.cz.