Mark Selby a Masters v Londýně

9. ledna 2016 v 11:22

Zítra začíná Masters, jeden dnes již ze čtyř prestižních turnajů konajících se ve Spojeném království. Champion of Champions v Coventry a UK Championship v Yorku máme v této sezóně za sebou. V dubnu začíná pak světový šampionát, ale Masters má své speciální postavení. Stejně jako Champion of Champions je to pozvánkový turnaj, ale již s velkou tradicí, jehož začátek historie spadá až do roku 1975. Uvidíte v něm ty nejlepší hráče.

Masters byl také první velký turnaj, který Mark Selby vyhrál v roce 2008 ve své profesionální kariéře. Mark v tom roce porazil ve finále Stephena Lee 10-3 a jak říká, byl to pro něho jeden z nejemotivnějších zážitků.


Mark s trofejí v roce 2008

A protože Markovy stránky, které vedu, jsou kronikou jeho profesionální dráhy, a já byla s ním při všech jeho zápasech, můžeme si připomenout některá slova, které řekl po jednotlivých vítězstvích. Především také proto, jak nelehkou cestou tato jeho vítězství vznikala.

Sporting Life 21. ledna 2008 otiskl tato Markova slova:

"Je to zpráva víc pro mne, dokázal jsem, že umím vyhrávat turnaje a doufám, že teď jich dokážu vyhrát víc. Všechno, co jsem kdy chtěl dělat už jako malé dítě, je vyhrávat turnaje, to už tehdy, když jsem začal hrát tuto hru.

"Vím, že je to jeden z nejlepších turnajů ve světě, který můžete vyhrát, je jen škoda, že to nebyl bodovaný turnaj.

"Výhrou tohoto turnaje jsem si velmi rychle zvýšil svoji sebedůvěru, všechno, co teď chci dělat je jít a vyhrát co nejvíce turnajů."

Selbyho úspěch ho též zapsal do knihy rekordů, jako toho, kdo se stal prvním debutantem na Masters, který vyhrál turnaj za posledních 19 roků.

"Měl jsem období, kdy jsem hrál jako teď, ale nevím, zda jsem někdy hrál lépe, než nyní," řekl Mark po svém prvním vítězství na Masters.

Mark vyhrál v roce 2010 Masters podruhé, když porazil v napínavém zápase Ronie O'Sullivana 10-9 a sebral opět s trofejí šek na 150.000 liber. Vítězství pro něho znamenalo o to více, že za stavu 6-9 už málokdo věřil, že může zápas ještě otočit a pochyboval i sám Mark. On je však silná osobnost a podařilo se mu téměř nemožné, když vyrovnal, a nakonec se stal vítězem.


Mark s trofejí v roce 2010

Po zápase řekl World Snookeru: "Muselo tam být 90 procent fanoušků podporujících Ronnieho a já měl jen pár z Leicesteru.

"Bylo to jako hrát v jámě lvové. Ronnie je jeden z nejlepších hráčů, jací kdy byli, porazit ho v kterémkoliv turnaji je ohromný úspěch, tak porazit ho tam, kde je doma na tak velké akci, je neuvěřitelné,

"S jedním postaveným stolem zde je každý zápas jako finále. Všichni vás sledují a to mi pomáhá vytáhnout mou hru. Věděl jsem, že musím zachovat klid a neztratit koncentraci.

"Za stavu 9-6 jsem myslel, že jsou moje šance pryč a čekal jsem, že Ronnie vyhraje. Cítil jsem se pohřbený zaživa, ale věděl jsem, že to není konec, dokud nebude potopena poslední koule. Pak jsem se dostal na 9-9 a měl jsem dojem, že si více věřím než on. Chtěl jsem alespoň jednu šanci a nakonec jsem jich dostal víc, než jsem chtěl. Musím se štípat, je těžké tomu uvěřit."


Mark s trofejí v roce 2013

V roce 2013 vyhrál Mark Masters potřetí. Poté, co na konci předchozí sezóny prožíval peklo kvůli zdravotním potížím a také kvůli tlaku z okolí, se stal zázrak, že Mark se vrátil k zelenému stolu a opět dokázal vyhrávat turnaje. Ve finále se střetl v Neilem Robertsonem, nad kterým zvítězil 10-6.

A zde jsou Markova slova po zápase, které řekl World Snookeru: "Jsem opravdu spokojený s tím, jak jsem hrál. Věděl jsem, že musím hrát lépe a více útočit. V první session to tak bylo. Ke konci jsem byl unavený. Odpoledne jsem se cítil svěží, ale večer to na mě padlo. Naštěstí jsem měl dobré vedení.

"Je to prostě v tuto chvíli neuvěřitelné. Pár měsíců zpátky jsem měl zraněný krční obratel a nevěděl, zda budu vůbec hrát. Teď tu sedím a vyhrál jsem UK a Masters. Mám skvělý tým lidí kolem sebe a ten mě z toho vytáhl."

Masters můžete sledovat na obrazovkách od 10. do 17. ledna 2016 na Eurosportu.

Foto najdete na stránkách www.mark-selby.cz.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama