Květen 2018

World Seniors Snooker Tour 2018/19

17. května 2018 v 21:23 Aktuality

foto: WPBSA

World Professional and Snooker Association (WPBSA) začátkem května oznámila oficiální podobu nové World Seniors Snooker Tour. Pod její záštitou bude vytvořena nová dceřinná společnost pod názvem World Seniors Snooker, která v průběhu nadcházející sezóny zahájí šest bodovaných seniorských turnajů.

Zakladatel Snooker Legends, Jason Francis, se připojí k vedení WPBSA, kterému předsedá Jason Ferguson a kde je zapojen také zástupce hráčů a současná světová osmička Shaun Murphy, kteří oba turné také podporují.

Zde je seznam turnajů:
European Seniors Open (místo bude určeno) - 11. až 14. října 2018
UK Seniors Championship (Hull) - 23. až 25, října 2018
Seniors Irish Masters (Goffs, Ireland) - 4. až 6. ledna 2019
World Seniors 6-Red Championship (Belfast, Northern Ireland) - 2. a 3. března 2019
World Seniors Championship (místo bude určeno) - 25. až 29. března 2019
Seniors Masters (Crucible Theatre, Sheffield) - 10. a 11. dubna 2019

Tyto události budou doplněny 15 kvalifikačními turnaji, včetně nových událostí v Kanadě, Hongkongu, Belgii a USA. Cena pro vítěze kvalifikací bude minimálně 1.000 Eur a zajistí mu místo v seniorské bodované události.

Mezi hlavními body World Seniors Snooker Tour je, že:
- World Seniors Snooker Tour bude zahrnovat v roce 2018/19 šest turnajů s celkovou výší 200 000 liber
- První cena za vítězství World Seniors Championship se zvýší z 10.000 na 25.000 liber
- Může se jí zúčastnit každý hráč, který nyní hraje ve World Snooker Tour nebo obdrží Invitational Tour kartu a má nad 40 let.

Vyhlášení cen v londýnském hotelu Dorchester

11. května 2018 v 18:26 Aktuality

Ronnie O'Sullivan

Ve čtvrtek 10. května 2018 proběhlo v londýnském hotelu Donchester tradiční udílení cen za uplynulou sezónu.
Hráčem roku se stal Ronnie O'Sullivan (42), který měl jednu ze svých nejlepších sezón v kariéře, když vyhrál pět bodovaných turnajů - English Open, Shanghai Masters, UK Championship, World Grand Prix a Players Championship.
Pětinásobný mistr světa si také odnesl cenu fanoušků, kteří ho volili na sítích Twitter, Facebook, WeChat a Weibo.


Mark Williams

Mark Williams (43), který si vybojoval toto pondělí třetí mistrovský titul, dostal cenu novinářů a také cenu za svůj výkon. Svou výhrou mistra světa se stal od roku 1978 nejstarším hráčem po Rayi Reardonovi.
Nováček main tour z Číny Xu Si (20) získal cenu Rookie of the Year za svůj postup do semifinále na Indian Open.
Michael Georgiou (30) obdržel za své napínavé vítězství nad Graemem Dottem v Shoot-Outu několik sekund před koncem zápasu cenu Magic Moment.


Ding Junhui

Do síně slávy byla uveden Ding Junhui (31), který vyhrál 13 bodovaných turnajů a zasloužil se o obrovský zájem o snooker v Číně během 15 let. Stal se tak druhým hráčem z Asie po dlouholetém prezidentovi Billiard Sports Association v Thajsku Sindhu Pulsirivongovi.
Do síně slávy byl také uveden předseda World Snookeru Barry Hearn úspěšnou propagaci sportu od svého nástupu do této funkce v roce 2010.

Zde je přehled cen - sezóna 2017/18:
Player of the Year - Ronnie O'Sullivan
Kunlunshan Fans' Player of the Year - Ronnie O'Sullivan
Snooker Writers' Player of the Year - Mark Williams
Performance of the Year - Mark Williams
Rookie of the Year - Xu Si
Magic Moment of the Year - Michael Georgiou
Hall of Fame - Ding Junhui and Barry Hearn

O naplňování snů

9. května 2018 v 21:49 Názory


Mistrovství světa poté, co účastníkům letošního finále bylo součtem 85 let, nastolilo otázku, proč dnešní mladí hráči nevyhrávají tento prestižní turnaj.

Předseda World Snookeru Barry Hearn pro BBC Sport řekl, že mladí hráči jsou dnes měkčí, protože život je pro ně snazší a peníze za jejich selhání ve hře jsou lepší.

"Kdybych byl hráč, který nevyhrál světový titul, dlouze bych se podíval do zrcadla a řekl: Proč? A zeptal se sám sebe, co dělám špatně? V ostatních sportech přicházejí mladí, a přesto máme ve finále 42letého a 43letého hráče.

"Je to životním stylem? Jsem příliš pohodlný? Peníze ve hře, které se neobyčejně zvedly, mě zkazily? Co snižuje mou hru? Mám se spokojit s tím, že jsem dobrý, ale ne skvělý?"

Možná v otázkách předsedy World Snookeru jsou i některé odpovědi.

Jak vůbec se změnila hra za ty roky, co sleduji snookerové zápasy? Od nástupu Barry Hearna přišel velký boom událostí nejen do snookerového kalendáře, ale především do výše možných vyhraných peněz. Dnes se mohou hráči věnovat pouze hře a přípravě na turnaje, dříve nebylo výjimkou, že ti dole v žebříčku měli také zaměstnání.

Samozřejmě, že tyto otázky musí každý řešit individuálně. Jedno je jisté, hráči, kterým se předpovídala zářivá budoucnost sice občas nějaký turnaj vyhrají, ale stále to nebývá ta stabilní hvězdná dráha, jak se u nich předpokládalo. Nevyhrávají mistrovské tituly. Co to je talent? Jsou to předpoklady, že rychleji se určitou věc naučíte. Ale za vším je dřina. A když chcete být mezi nejlepšími, ne talent, ale obrovský kus sebezapření a neustálé zdokonalování hry vás může posunout výš.

Jsem přesvědčená, že ročníky hráčů Williamse a Higginse si toto poznání přenesly i do současnosti, a proto jsou tak schopní konkurovat mladé generaci. Stále je tu od nich odkaz, jak se o své místo na slunci prát.

Mark Williams potřetí mistrem světa

8. května 2018 v 19:31 Aktuality

Mistr světa Mark Williams s rodinou

Včera se stal potřetí mistrem světa Mark Williams (43), který porazil ve finále Johna Higginse 18-16. Byla to jedna z nejlepších finálových bitev v sheffieldském divadle Crucible. Ve finále se setkali dva špičkový, velmi zkušení hráči, a dali nám tak možnost si zavzpomínat na doby, kdy diváci byli podobnými boji s jejich napětím a tempem fascinováni.

Mark Williams, který vyhrál titul mistra světa v roce 2000 a 2003 se tak znovu zapsal do dějin. Nejen tím, že zdvihl trofej a s ním i šek na nejvyšší cenu pro vítěze, kterou kdy mistr světa obdržel, tj. 425.000 liber, ale také svou sázkou, kde se nechal slyšet před šampionátem, že když vyhraje titul, půjde na tiskovou konferenci nahý. Pravda, šel s ručníkem kolem pasu, ale na lavici při tiskovce ho již neměl. Promiňte, že ponechám tentokrát svůj komentář k tomuto činu stranou.


Mark Williams na tiskové konferenci

Je to neuvěřitelné, že ještě před dvanácti měsíci chtěl Williams dát tágo k ledu, když šest sezón nevyhrál bodovaný turnaj. Vyzkoušel nakonec novou metodu tréninku SightRigh a dostavily se úžasné výsledky.

Čtyřnásobný mistr světa John Higgins (42) dostal opět po roce šanci získat pátý titul. Vloni byl ve finále s Markem Selbym, které prohrál 15-18 a myslel, že to byla již jedna z jeho posledních šancí. Ale letos se znovu probojoval do finále a pokusil se trofej vyhrát. Dotahoval Williamse ve třech sessions 3-5, 7-10 a 10-15.

V poslední závěrečné session ještě stáhl na 16-17, ale nepodařilo se mu již zápas otočit. Williams vedl 63 v dalším framu, ale udělal chybu na růžové, kterou nepotopil. Celý zápas mu pak následně rozhodla červená do středové kapsy.

Oba hráči se chtějí vrátit opět do boje o titul příští rok. Nezbývá, než se těšit na další ročník šampionátu.

VIDEO - World Championship (Final Conslusion + Awards) https://www.youtube.com/watch?v=w9YnOMC2VxE

Mistrovství světa - čtvrtfinále

1. května 2018 v 14:01 Aktuality


Rozpis zápasů na best of 25 frames v úterý 1. května a ve středu 2. května 2018:

Út 11:00, 20:00 a St 15:30 (CEST)
Mark Allen vs Kyren Wilson

Út 15:30 a St 11:00, 20:00
John Higgins vs Judd Trump

Út 11:00, 20:00 a St 11:00
Ding Junhui vs Barry Hawkins

Út 15:30 a St 15:30, 20:00
Mark Williams vs Ali Carter

Další informace najdete na Snooker blogu na Facebooku

Live skóre na http://www.snooker.org/res/index.asp?event=605