O naplňování snů

9. května 2018 v 21:49 |  Názory


Mistrovství světa poté, co účastníkům letošního finále bylo součtem 85 let, nastolilo otázku, proč dnešní mladí hráči nevyhrávají tento prestižní turnaj.

Předseda World Snookeru Barry Hearn pro BBC Sport řekl, že mladí hráči jsou dnes měkčí, protože život je pro ně snazší a peníze za jejich selhání ve hře jsou lepší.

"Kdybych byl hráč, který nevyhrál světový titul, dlouze bych se podíval do zrcadla a řekl: Proč? A zeptal se sám sebe, co dělám špatně? V ostatních sportech přicházejí mladí, a přesto máme ve finále 42letého a 43letého hráče.

"Je to životním stylem? Jsem příliš pohodlný? Peníze ve hře, které se neobyčejně zvedly, mě zkazily? Co snižuje mou hru? Mám se spokojit s tím, že jsem dobrý, ale ne skvělý?"

Možná v otázkách předsedy World Snookeru jsou i některé odpovědi.

Jak vůbec se změnila hra za ty roky, co sleduji snookerové zápasy? Od nástupu Barry Hearna přišel velký boom událostí nejen do snookerového kalendáře, ale především do výše možných vyhraných peněz. Dnes se mohou hráči věnovat pouze hře a přípravě na turnaje, dříve nebylo výjimkou, že ti dole v žebříčku měli také zaměstnání.

Samozřejmě, že tyto otázky musí každý řešit individuálně. Jedno je jisté, hráči, kterým se předpovídala zářivá budoucnost sice občas nějaký turnaj vyhrají, ale stále to nebývá ta stabilní hvězdná dráha, jak se u nich předpokládalo. Nevyhrávají mistrovské tituly. Co to je talent? Jsou to předpoklady, že rychleji se určitou věc naučíte. Ale za vším je dřina. A když chcete být mezi nejlepšími, ne talent, ale obrovský kus sebezapření a neustálé zdokonalování hry vás může posunout výš.

Jsem přesvědčená, že ročníky hráčů Williamse a Higginse si toto poznání přenesly i do současnosti, a proto jsou tak schopní konkurovat mladé generaci. Stále je tu od nich odkaz, jak se o své místo na slunci prát.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hana Hana | 10. května 2018 v 8:41 | Reagovat

V dnešní době je proti minulým letům mnohem více turnajů a jsou také mnohem vyšší odměny, než tomu bylo dříve. Takže dnešní mladé hráče nic příliš nenutí hnát se za vítězstvím. Mnohým stačí ke slušnému životu peníze z kvalifikací, ani se nemusí na turnaje dostat nebo na nich postoupit příliš vysoko. Před cca 10 ti lety si mnohý hráč mimo top 32 musel zajisti ještě druhé zaměstnání, aby pokryl výdaje na tréninky a turnaje včetně cestování do různých zemí a uživil rodinu. Dnes to nutné není a také se hned změna k lepšímu promítla ve výkonech mladé generace. Mladí hráči necítí potřebu být nejlepší, výdělky mají slušné i bez nutnosti vyhrávat a obdivu od diváků je také dost. Takže se nevěnují přípravě naplno. Jinak je to u asijských hráčů. Ti musí tvrdě dřít od mládí celé dny, aby se prosadili a zajistili si lepší život. Proto se stále více objevují čínské naděje a mnozí již ukázali, že je třeba s nimi počítat. Mají skvělou disciplínu a chuť do hry, aby v budoucnu dokázali, že splňují očekávání svých klubů a vítězili v hlavních turnajích. Možná by mladé generaci v UK také neškodila taková motivace. Protože jinak nebude mít na několik let kdo nahradit skvělé hráče, kteří zatím tento sport reprezentují.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama